VAN HABERLERİ

Büyükşehir, Kırsalda Çiftçiye Nefes Aldırdı

IHA
16.06.2015 - 15:22Son Güncelleme :

VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KIRSAL ALAN ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ HİZMETLER VERMEYE DEVAM EDERKEN, KENTİN KIRSAL KESİMLERİNDE BULUNAN 317 SULAMA GÖLETİNİ KULLANILABİLİR HALE GETİRİLDİ.

IHA

Van Büyükşehir Belediyesi, kırsal alan çalışmaları ile ilgili çok önemli hizmetler vermeye devam ederken, kentin kırsal kesimlerinde bulunan 317 sulama göletini kullanılabilir hale getirildi.
Van’ın Büyükşehir statüsü alması ile birlikte kurulan Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bitkisel ve hayvansal üretimin geliştirilmesi için çok önemli hizmetler yapıyor. Çiftçinin hayatını kolaylaştırmak, ekinlerin kurumaması için kanal ve göletler oluşturmak ve atıl durumda bulanan tarım arazilerini yeniden üretime kazandırmak için çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, yaptığı çalışmalarla çiftçilere adeta nefes aldırıyor. Büyükşehir Belediyesi bunların yanında köylüleri üretime teşvik etmek ve geri dönüşlerin kolaylaşması için de çalışmalar yapıyor. Yıl içerisinde toplam 23 bin 500 meyve fidanını da köylere dağıtan belediye, kırsal projeleri uygulamaya yıl boyunca devam edecek.
’KIRSAL KESİMLER İLK KEZ BU DENLİ BİR HİZMET ALIYOR’
Kırsal bölgelerde tarımsal sulama sorunlarının yaşanmaması için ilk kez bu kadar kapsamlı ve hazırlıklı çalışmalar yapan Van Büyükşehir Belediyesi, 1 Nisan 2015 tarihinde başladığı kırsal alan çalışmalarına kentin tüm alanlarında devam ettiriyor. 25 ayrı noktada sulama göletleri, sulama havuzları, bentler ve sulama kanallarının temizliği yapan Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllardan bu yana kapalı veya toprak dolması nedeniyle kullanılamayan gölet ve kanalları tamamen temizleyerek hizmete aldı. Bu göletlerde ayrıca genişletme ve su tutma kapasitesinin arttırılması için de, ekskavatör, JCB, dozer ve diğer iş makineleri alarak hizmet veriyor.
’317 GÖLET AÇILDI, 923 KİLOMETRE SULAMA KANALI TEMİZLENDİ’
Büyükşehir Belediyesi, 70 günlük süre içerisinde 13 ilçe ve 279 mahallede;
923 kilometrelik sulama kanalını temizlerken, 317 adet sulama göleti ve bent temizliği de gerçekleştirdi. 79,8 kilometre arazi yolunu da açan Büyükşehir Belediyesi, bunların yanı sıra arazi koşullarından kaynaklı olarak iş makinalarının giremediği toplam 145 mahalleye 18.2 kilometrelik koruge boru döşeyerek sulama suyu sorunlarını çözdü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Büyükşehir, Kırsalda Çiftçiye Nefes Aldırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Haziran 2015 tarihinde saat 15 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir, Kırsalda Çiftçiye Nefes Aldırdı haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

20 Eylül 2019, Cuma
 • İmsak
  04:23
 • Güneş
  05:45
 • Öğle
  12:05
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  18:16
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı