KAYSERİ HABERLERİ

Büyükşehir, Kayseri'yi dünyaya tanıtıyor

DHA
31.03.2016 - 13:14Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - TÜRK Hava Yolları'nın (THY) Sky Life Dergisi "Ticaretin ve Tarihin Nabzı Kayseri" başlığı ile Kayseri'yi tanıttı. Gezi, seyahat ve fotoğraf dergisi olan Gezgin Dergisi de Kayseri'ye özel bir sayı çıkardı.

Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla Kayseri'nin ulusal ve uluslararası alanda layık olduğu şekilde tanıtılmasına yönelik çalışmalar arttı. Türk Hava Yolları'nin Sky Life Dergisi Mart sayısında Türkçe ve İngilizce olarak Kayseri ile ilgili bir tanıtım yazısına yer verdi. Yurt içi ve yurtdışındaki tüm Türk Hava Yolları yolcularına ulaşan dergi "Ticaretin ve Tarihin Nabzı Kayseri" başlığı ile Kayseri'yi anlattı. Sky Life Dergisi'nde yer alan değerlendirmede, Kayseri'nin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra yönüne de yer veriliyor. Kayseri'de küçük yaşta ticaret hayatının içinde yer alan çocukların iyi yöneticiliğin ve iyi bir ticari anlayışın temellerini öğrendikleri vurgulanan yazıda, "Kadim bilgiyi kullanma, girişimcilik, tasarruf, hayırseverlik ve dayanışma arasındaki istisnai dengeyi çok daha iyi kuruyorlar. Kayseri'nin insani dokusu da işte bu denge üzerine kurulu. Hani bazı mekânlara girdiğinizde oranın ruhu sizi bugünden koparıp derin bir huzurla doldurur ya, Kayseri tarih dolu sokaklarıyla tam olarak böyle bir yer. Camileri, külliyeleri, kiliseleri, coğrafi güzellikleriyle size bu dünyadan olduğunuzu unutturan bir şehir burası. Dümdüz ovaların arasından aniden yükselen heybetli Erciyes Dağı, M.Ö 200'lü yıllardan bu yana kente adeta bekçilik eden Kayseri Kalesi, Selçuklu mimarisinin Kayseri'deki simge yapılarından olan Döner Kümbet, Hunat Hatun Külliyesi ve Camii, Kurşunlu Camii, Kayseri halkının dişinden tırnağından artırıp armağan ettiği yedi tuğlayla inşasına katkıda bulunurken efsaneleşen Cami-i Kebir, şehrin ilk Ermeni kilisesi olduğu bilinen Surp Kirkor Lusavoriç ve Surp Astvadzadzin kiliseleri ve bu kadim kentin doğuşuna tanıklık eden eserleri bağrında saklayan Arkeoloji Müzesi... Kayseri'nin mazisini satır satır anlatan bu eserleri görmeden bugünkü Kayseri'yi anlamak nafile bir çaba olabilir" ifadelerine yer verildi.

Gezi, seyahat ve fotoğraf dergisi olan Gezgin Dergisi de Mart ayında Kayseri'ye özel bir sayı çıkardı. Kayseri'nin her yönüyle anlatıldığı ve Kayseri'den "Zirvelerin Şehri" olarak bahsedildiği dergide röportajlar, makaleler, gezi yazıları, Kayseri yemekleri gibi bölümler yer aldı. Mart ayı Kayseri özel sayısında Vali Orhan Düzgün ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'in röportajlarına da yer verildi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Büyükşehir, Kayseri'yi dünyaya tanıtıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 13 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir, Kayseri'yi dünyaya tanıtıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı