Ege Haberleri

  Büyükşehir’den Kale’ye 3 müjde

  İZMİR, (DHA)
  23.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2 bin 300 yıllık sur duvarlarının restorasyonu başlıyor. Bölgede kaymaya yol açan faktörleri ortadan kaldırmak için DEÜ ile protokol imzalandı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında kentin nefes alacağı yeni bir yeşil alan olarak düzenlendiği Kadifekale heyelan bölgesindeki çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan binaların yıkımında sona gelen ve boşalan alanların ağaçlandırma çalışmalarına hızlı bir şekilde devam eden Büyükşehir, bölge için üç önemli adım daha attı.

  Aslına uygun olacak
  Büyükşehir Belediyesi’nin yeni ve en önemli adımlarından biri, M.Ö. 334 yılında Makedonya Kralı Büyük İskender’in isteği üzerine yaptırılan Kadifekale sur duvarlarının restorasyonu için gerçekleştirdiği yapım ihalesini sonuçlandırarak sözleşmeye davet yapmak oldu. Yasal sürelerin beklenmesinin ardından yer teslimi yapılarak başlayacak çalışmalar kapsamında surlar aslına uygun restore edilecek. Proje; sanat tarihçisi, malzeme uzmanı, kimya uzmanı, mimar, restorasyon uzmanı gibi pek çok farklı alanda uzmanlaşmış ekibin çalışmasıyla hazırlandı.

  Büyükşehir’den Kale’ye 3 müjde

  Teraslama yapılacak
  Büyükşehir, Ballıkuyu’da kaymaya sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması konusunda da çalışmalarını sürdürdü. Bu amaçla son olarak yeraltı ve yüzey sularının drenajının yapılması, kayma tehlikesi olan bölgelerde teraslama yapılması ve serbest malzemelerin stabil hale getirilmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Deprem Araştırma Merkezi’yle uygulama projesi oluşturulması için protokol gerçekleştirildi.

  Güvenli hale gelecek
  Büyükşehir Belediyesi, yine geçtiğimiz aylarda yaşanan kayma tehlikesi üzerine boşaltılan Topaltı İlköğretim Okulu önüne kazıklı istinad duvarı yapılması için de 1 Ağustos’ta yapım ihalesi gerçekleştirecek. İstinad duvarıyla bölge güvenli hale getirilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı