BURSA HABERLERİ

Büyükşehir’den Baz İstasyonu Açıklaması

IHA
26.02.2015 - 15:45Son Güncelleme :

YEREL HABERLER BURSA

IHA

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e baz istasyonları hakkında cevap verdi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi 4 Şubat günü Bursa yerel gazetelerinde çıkan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in, “Büyükşehir Yasasında Baz İstasyonları Yer Seçim Belgesi için 20 gün süre tanındığı, Büyükşehir Belediyesinin bu 20 günlük sürede Anayasa’da yer alan, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını gözeterek ruhsat kararlarını uzatmadan alması gerektiği ve 20 günlük sürede yanıt alamayan firmaların istediği yere baz istasyonu kurma hakkını elde ettiğine” ilişkin açıklamalarına cevap verdi. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, "5393 sayılı belediye kanununda verilecek yer seçim belgesi karşılığında alınacak ücretin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca belirleneceği, ücreti yatırılmasına rağmen yirmi gün içerisinde verilmeyen yer seçim belgesinin verilmiş sayılacağı hüküm altına alınmıştır. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar yer seçim belgesi ve ücreti bakanlık tarafından belirlenmemiştir. Hiçbir GSM şirketi Bursa Büyükşehir Belediyesine bugüne kadar yer seçim belgesi talebi ile ilgili olarak hiçbir ödeme yapmamıştır. Bununla birlikte 20 günlük sürede yanıt alamayan firmanın baz istasyonunu istediği yere kurma hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca, belediyemizden izin alınmadan kurulan baz istasyonlarının tespitinde ilgili GSM şirketlerine ceza uygulaması yapılmaktadır. Tüm Bursa kamuoyu bilmelidir ki, Bursa Büyükşehir Belediyesi kendisine verilen sorumlulukları yerine getirirken anayasada belirtilen “Herkes dengeli ve sağlıklı yaşama hakkına sahiptir” ilkesini gözeterek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirlenen elektro manyetik alan limit değerlerin altında kurulumların yapılmasını temin etmektedir. GSM şirketlerinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna sunmak zorunda oldukları EMR (Elektromanyetik Radyasyon) ölçümlerini de şirketlerden talep ederek kontrol etmektedir. Ayrıca Belediyemiz EMR ölçümleri yapabilmek içinde BTK’dan ölçüm yetkisi almıştır" denildi.
Mobil teknolojilerin gelişmesi ile birlikte sesli iletişime ilave olarak internet uygulamaları da yoğun olarak kullanıldığı belirtilen açıklamada, "GSM haberleşmesinin sekteye uğradığı durumlarda kullanıcıların kaldığı zor durumlar ve gelen şikayetler dikkate alındığında Bursa Büyükşehir Belediyesi, iddia edildiği üzere sorumluluktan kaçmadığı gibi anayasamızda teminat altına alınan haberleşme hürriyeti ilkesine de katkı sağlamaktadır" açıklaması yapıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Büyükşehir’den Baz İstasyonu Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 15 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir’den Baz İstasyonu Açıklaması haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  18:58
 • Yatsı
  20:16
Sayfa Başı