ANTALYA HABERLERİ

Büyükşehir’den Alanya’ya Boğaz Köprüsü

IHA
20.10.2015 - 17:31Son Güncelleme :

ANTALYA'NIN ALANYA İLÇESİ'NDE DİM ÇAYI ÜZERİNDE 12 MAHALLEYİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK OLAN AK KÖPRÜ'NÜN TEMELİ ATILDI

IHA

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Alanya Dim Çayı üzerinde 12 mahalleyi birbirine bağlayacak 191 metre uzunluğundaki Ak Köprü’nün temelini attı.
Temel atma törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Milletvekili Sena Nur Çelik, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Murat Yücel, Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Ahmet Pınarbaşı ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Temel atma töreninde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya ve Antalya’ya büyük hizmetlerin yakıştığını söyledi. Antalya ve Alanya’nın ilklerin şehri olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Antalya ve Alanya rekorların şehri. 6’ncı üniversiteyi Manavgat’a kuracağız dedik. Alanya’da iki tane var. Türkiye’de hem vakıf üniversitesi hem de devlet üniversitesi ilk defa Alanya’da kuruldu. Alanyamız 12 ay yaşanır şehir olsun istiyoruz. 12 ay turist gelsin istiyoruz. Alanya’ya organize sanayi yaparak tarım ürünlerimiz işlensin istiyoruz. Alanya’ya kongre merkezi yapacağız. Ticareti 12 ay canlı olsun istiyoruz. Ağız diş hastanemiz bitti. 300 yataklı hastanemizi 600 yataklıya çeviriyoruz. Eğitim araştırma hastanesi yapıyoruz. Antalya’ya bin 500 yataklı şehir hastanesi kuruyoruz” dedi.
3 GÜNDE YARIM KATRİLYONLUK AÇILIŞ VE TEMEL ATMA
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya için bir hizmet seferberliği, hizmet yağmuru ve sağanağının yaşandığını belirtti. Türel, “Antalya hizmette kapıları ardına kadar açılmış bir fırsat dönemini yaşıyor. Son 3 gün içinde Antalya’da yaptığımız temel atma ve açılış törenlerine baktığımızda bunu çok daha iyi idrak edebiliyoruz. Dün Meydan-Havaalanı-EXPO raylı sistem hattının temel atma törenindeydik. Ulaştırma Bakanlığı ile el ele vermek suretiyle belediye olarak araçları biz temin ediyoruz, 116 milyonluk yatırımı biz gerçekleştiriyoruz. Hat ve elektrifikasyon işlerini Ulaştırma Bakanlığı tamamlıyor. Toplamda 416 trilyonluk bir yatırımın temelini attık. Bu hizmetler AK Parti iktidarından önce onlarca sene sürerdi. Temeli atılır bir türlü açılış töreni yapılamazdı, yıllarca beklenirdi. Biz artık yıllarca beklenen projeler için ayları yarıştırıyoruz. İşte 18.1 kilometrelik raylı sistemin dün temelini attık birkaç ay sonra 23 Nisan 2016’da vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Dün Sayın Bakanımızla birlikte Antalya’nın iki yakasını bir araya getiren 6 kilometrelik Kundu-Belek yolunun temel atmasını gerçekleştirdik. Kundu-Belek arası 45 dakikalık mesafe iken şimdi 4 dakikaya iniyor. Üzerine de iki köprü yapılıyor. EXPO bağlantısı ile beraber yaklaşık 48 trilyonluk bir yatırım. Bazı projelerde ise haftaları yarıştırıyoruz. Bu yolu Kasım ayında G-20 zirvesi öncesinde hizmete sunacağız. Bugün sabah saatlerinde Kepez Belediyemizin çok amaçlı salonu temel atma töreni vardı, 6 milyonluk bir yatırım. Dün bir kanser tarama merkezinin açılışını yaptık, içindeki teknik cihazların maliyeti 3 milyon lira. Sadece dün hizmete açtığımız temelini attığımız hizmetlerin toplam maliyeti yarım katrilyon. Sadece EXPO alanının içine yapılan harcama 2 katrilyon lira. Etrafıyla, barajlar, dere ıslahları ile bu rakam 4 katrilyona çıkıyor.”
ALT YAPIYA 116 MİLYONLUK YATIRIM
Alanya’da tarihi bir eserin temelini attıklarını söyleyen Başkan Türel şunları ifade etti: “Bizim için Alanya’nın önemi her zaman farklı. Alanya’da ortaya koyduğumuz hizmetlerimizle çok farklı bir yatım hamlesini gerçekleştiriyoruz. Belediye Başkanımızla güzel bir işbirliği gerçekleştiriyoruz, teşekkür ediyoruz. Alanya Belediyemizin yatırımlarına Büyükşehir olarak misli misli katkı koyuyoruz. Alanya Belediyesi’nin 2014 yatırım miktarı 127 milyon lira. Bizim Büyükşehir olarak, sadece ASAT olarak içme suyu, kanalizasyon, arıtmaya yaptığımız yatırımın bedeli 116 milyon lira. Bunlara Ak Köprü gibi diğer yatırımlarımız dahil değildir. Yani Alanya Belediyemiz kadar ASAT olarak 2015’te önemli yatırım hamlesini Alanya’da hayata geçiriyoruz. Bu projelerin içinde senelerdir bekleyen kangren olmuş, Mahmutlar’dan tutun bir çok beldeye önemli içme suyu sorunları var.”
YATIRIM MÜJDELERİ
Alanya’ya çok önemli projeler kazandıracaklarını anlatan Başkan Türel, “Ak Köprü gibi Alanya’nın kangren haline gelmiş katı atık projesinin temelini 2016 senesi içinde atıyoruz. Kısa sürede tamamlayacağız. Toptancı Hal projesini, ALTSO ile işbirliğine giderek, esnafımızla birlikte odamızın öncülüğünde hazırlıyoruz. Alan projeleri tamamlandı. Uygulama projelerini tamamladığımızda onun da 2016’da temellerini atmış olacağız. Alanya’nın en önemli sorularından bir tanesi trafik. Karayollarımızla birlikte yapacağımız Cikciklli- Kargıcak arası birinci etap 17 kilometrelik çevreyolu projemizin, hatta Dim Çayı üzerinde bir de tünel yapmak suretiyle ihalesini bu sene sonuna kadar yapmış olacağız. 2 sene içinde de hizmete sunmuş olacağız. Şu anda tünelle ilgili uygulama projeleri tamamlanmak üzere. Tamamlanınca ihaleye çıkılacak.”
ALANYASPOR TESİSLERİ HAYIRLI OLSUN
Alanyaspor’a desteklerinin güçlenerek devam edeceğini belirten Başkan Menderes Türel, “Şimdi Alanyaspor’a Avrupa’nın en modern en çağdaş kamp tesislerini kazandıracağız. Alan tahsisiyle ilgili adımlarımızı attık. Alanya’ya en güzel spor ve kamp tesisleri şimdiden hayırlı olsun” dedi.
YENİ BİR BOĞAZ KÖPRÜSÜ İNŞA EDİYORUZ
Başkan Menderes Türel, Ak Köprü’nün 190 uzunluğunda olduğunu iki ayak arası genişliğinin 89 metre olduğunu belirterek, “KDV hariç 6 milyon 871 bin liraya ihale edildi. Bir vatandaşımız Ak Köprü Türkiye’nin dördüncü boğaz köprüsü demiş bir vatandaşımız. Dim çayı üzerine adeta yeni bir boğaz köprüsü inşa ediyoruz” diye konuştu.
12 MAHALLEYİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK
Dim Barajı faaliyete geçtikten sonra baraj çevresinde olan mahallelerin bir birileriyle bağlantısı kesilmişti. Mahalleler birbirleriyle gölün etrafını dolanarak ulaşım sağlıyordu. Büyükşehir Belediyesi 12 mahallenin birbirine bağlayacak Ak Köprü’yü yapma kararı aldı. KDV hariç 6 milyon 871 bin liraya ihalesi yapılan köprünün uzunluğu 191 metre, genişliği ise 10 metre. Köprünün 1 yılda tamamlanması bekleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Büyükşehir’den Alanya’ya Boğaz Köprüsü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 17 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir’den Alanya’ya Boğaz Köprüsü haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  18:53
 • Yatsı
  20:07
Sayfa Başı