ANKARA HABERLERİ

Büyükşehir’den 400 Bin Kişiye Mesleki Eğitim

IHA
29.07.2015 - 12:50Son Güncelleme :

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 20 YILDA YAKLAŞIK 400 BİN KİŞİYE MESLEKİ EĞİTİM KURSU VERDİ.

IHA

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “Yaşam Boyu Eğitim” faaliyetleri bir yandan vatandaşları meslek sahibi yaparken, diğer yandan da ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin BELMEK ve BELTEK kurslarında 20 yılda yaklaşık 400 bin kişiye eğitim verilerek, büyük bir başarıya imza atıldı.
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Eğitim-Kültür-Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından hazırlanan ve Ankara’da “hayat boyu öğrenme” faaliyetlerinin incelenmesi amacıyla hazırlanan raporda, Büyükşehir Belediyesi’nce toplumun tüm kesimlerine yönelik açılan kurslarla ilgili ayrıntılı bilgilere yer verildi.
BELMEK’LER 250 BİN MEZUN VERDİ
BELMEK kurslarının, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından “Her ev bir atölye olacak” sloganıyla tamamen kadınlara yönelik olarak 1995 yılında açıldığı belirtilen komisyon raporunda, bu kurslarla toplumda kültür, sanat ve estetik bilincini yaygınlaştırmak, kültürel zenginliklerin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak, kadınları yeni bilgi ve becerilerle donatarak meslek sahibi yapmak, aile ekonomilerini güçlendirmek, kadınlara birlikte yaşama ve planlı çalışma alışkanlığını kazandırmak, toplumda dostluk, dayanışma ve güven duygusunu pekiştirmek ve boş zamanların verimli bir şekilde kullanımını sağlamanın amaçlandığı vurgulandı.
Rapora göre; Büyükşehir Belediyesi tarafından 1995 yılında faaliyete geçirilen BELMEK kurslarından, 2015 yılına kadar 250 bin 360 kadın kursiyer mezun oldu ve “Halk Eğitim Merkezi” onaylı sertifika aldı.
BELMEK’LERDE 31 BRANŞTA KURS
2014-2015 kurs döneminde de BELMEK’lerde 417 usta öğreticiyle 6 ana merkez ve 151 kurs yerinde 31 branşta meslek edindirme ve el beceri kurslarının düzenlendiği ifade edilen raporda, kadınların eğitim gördüğü branşlar ise şöyle sıralandı:
“Makine nakışı, el nakışı, sim sırma, iğne oyası, şiş dantel, tel kırma, dantel anglez, giyim, mefruşat, patcwork, trikotaj, yorganlama, ahşap boyama, kumaş boyama, ipek pentur, tezhip-hat, minyatür, ebru, çini, seramik, mozaik, rölyef, ahşap rölyef, taş bebek, takı tasarımı, gümüş işletmeciliği, turistik el sanatları, ev ekonomisi (yemek), resim, kilim ve el örgücülüğü.”
BELTEK’LER MESLEK SAHİBİ YAPTI
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Eğitim-Kültür-Gençlik ve Spor Komisyonu’nun hazırladığı raporda; 1995 yılından itibaren Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Gazi Üniversitesi ile işbirliği yaparak açtığı BELTEK teknik eğitim kurslarında ise kent halkının bilgi ve beceri sahibi yapılması, kentsel bütünleşmenin sağlanması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu kent ve meslek standartlarına uygun insan gücünün yetiştirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.
Gazi Üniversitesi’nden 300’e yakın farklı branştaki öğretim elemanının verdiği BELTEK kurslarından, 1999 yılından 2015 yılına kadar 136 bin 402 kişi yararlanarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika aldı.
“Bilgisayar, elektrik-elektronik, imalat-enerji sistemleri-otomotiv, matbaa, metalurji ve malzeme, ağaç işleri endüstrisi, inşaat, genel kurslar ve bilişim teknolojileri” ana branşlarında 3’er aylık dönemler ile 2’şer aylık hızlandırılmış BELTEK kurslarına, kadın-erkek toplumun bütün kesimleri katılabiliyor.
Böylelikle BELMEK VE BELTEK’lerden kadın-erkek 386 bin 762 kişi yararlanarak meslek sahibi oldu.
-28 HALK EĞİTİM, 14 MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi Eğitim-Kültür-Gençlik ve Spor Komisyonu raporuna göre, Ankara genelinde 28 halk eğitim, 14 mesleki eğitim merkezi ile 1 olgunlaşma enstitüsü bulunuyor. Bu merkezlerde okuma-yazma kursları, mesleki ve teknik kurslar, genel kurslar, sosyal ve kültürel etkinlikler gerçekleştiriliyor.
Bugüne kadar bu merkezlerde “Ana-Kız Okuldayız, Okullar Hayat Olsun, Geleneksel Çocuk Oyunları, Açık Öğretim, Aile Eğitimi Programı (0-18 yaş)” gibi projeler yürütüldü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Büyükşehir’den 400 Bin Kişiye Mesleki Eğitim hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir’den 400 Bin Kişiye Mesleki Eğitim haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:42
  • Guneş
   07:24
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:24
  • Akşam
   17:43
  • Yatsı
   19:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı