ANKARA HABERLERİ

Büyükşehir’deki memura sosyal denge tazminatı

Oğuz DEMİR
10.11.2013 - 01:15 |Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan memurlara Sosyal Denge Tazminatı ödenecek. MHP Grubu, ödemenin siyasi malzeme yapılmaması gerektiğini vurgularken, CHP Grubu ise çalışanlar arasında adil bir ödeme yapılmasının önemine değindi.

Oğuz DEMİR

Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ile EGO Genel müdürlüklerinde çalışan memurlara Sosyal Denge Tazminatı ödeyecek.

Tazminat sözleşmesi yapmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle yetki verildi. Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantısı, Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez başkanlığında toplandı. Toplantıda Sosyal Denge Tazminatı konusundaki Başkanlık Yazısı meclis gündemine geldi. Meclis, Gökçek’e yetki verirken, MHP Grup Başkan Vekili Hamit Yavuz, tazminat ödemesinin siyasi bir malzeme olarak kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi, CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak da ödemenin adil yapılması gerektiğini belirtti.

SİYASİ MALZEME OLMASIN

Memurlara yönelik bir iyileştirme yapılmasına karşı olmadıklarını kaydeden MHP Grup Başkan Vekili Hamit Yavuz, “Ancak bu konu daha önce de meclise geldi, ‘hukuka uygun olmadığı’ yönünde reddedildi. Daha önce hukuka uygun olmayan şey, bugün nasıl hukuka uygun oldu. Hukuka uygunsa, bir kanun düzenlemesi yapıldıysa, geriye dönük verilebiliyordu da neden verilmedi şimdiye kadar. Geriye dönük karar alınarak ödemenin yapılmasını talep ediyoruz. Biz, kesinlikle bunun siyasi malzeme olarak kullanılması tarafı değiliz” dedi.

ÖDEME FARKI ADİL OLMALI

Personel arasındaki ödeme farkının adil olması gerektiğini kaydeden CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak, en geç yılbaşına kadar bu uygulamaya geçilmesinin önemli olduğunu anlattı. CHP Etimesgut Meclis Üyesi Mehmet Yula, “Yazıda ‘derecelendirmeye göre sosyal denge sözleşmesi yapılacağı’ ifade ediliyor, bu doğru değil. 657 Sayılı Yasa’ya bağlı memurlarımızın özlük haklarını eşit şekilde almaları gerekiyor. Ayrıca ne ödeneceği konusunda bir açıklık yok” diye konuştu.

HERKESİN HAK ETTİĞİNİ ALMASI GEREKİYOR

Ortak paydalarının çalışanın ödüllendirilmesi olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez ise şunları söyledi: “Sayın Başkan çalışanını en az bizim kadar düşünür. Sendika azami ölçüde çalışan için almaya çalışacak. Başkan da şartlar ölçüsünde çalışana hakkını verecektir. Üretmeden işçi pazarlığı yapmak kolaydır. Herkesin hak ettiği kadar alması, herkesin ürettiği kadar tüketmesi gerekiyor.”

SURİYELİ SIĞINMACIYA YARDIM ÖNERGESİ

Meclis’te ayrıca Suriye ve Kuzey Irak’ta yaşanan olaylardan kaçan ve şu anda Ankara’da yaşam mücadelesi veren sığınmacıların durumu da ele alındı. AK Parti Grup Başkan Vekili Ayhan Yılmaz sığınmacılar için bir önerge verdi. Yılmaz’ın önergesinde Suriye ve Kuzey Irak’ta yaşanan iç savaş ve terör olaylarından kaçarak Türkiye’ye sığınan insanların bir kısmının Ankara’da bulundukları belirtildi. Ankara’da yaşam mücadelesi veren sığınmacılar için Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca araştırma yapılarak, Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlardan faydalandırılması yönünde hazırlanan önerge oybirliği ile kabul edildi.

Sosyal Denge Tazminatı görüşmeleri sırasında Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan memurlar meclise geldi. Memurlar görüşmeleri yakından takip etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükşehir’deki memura sosyal denge tazminatı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:23
 • Güneş
  07:53
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı