Ege Haberleri

  Büyükşehir’de çete diye bir şey yoktur

  Turan GÜLTEKİN, (DHA)
  28.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başkan Aziz Kocaoğlu, operasyonlar sonrası tutuklanan bürokratların özgür kalmasını beklediklerini belirtti, “Büyükşehir’de çete diye bir şey yoktur. Büyükşehir çeteyse biz bir şey bilmiyoruz” dedi.

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Agora kazılarına destek protokolunun imzasından sonra soruları yanıtladı. Kocaoğlu, Büyükşehir’e yönelik ikinci operasyorn sonrası dokuz kişinin tahliyesine sevindiklerini belirtti, “Bütün arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşması Büyükşehir Belediyesi’nin ve İzmirli hemşehrilerimizin ortak dileğidir” dedi. Avukatlarla uzmanların iddianameyi didik didik inçcelediğini vurgulayan Kocaoğlu, şunları söyledi:

  “Herkesin ortak kararı bu iddianame İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ne kadar dürüst, ne kadar kurallara uygun, evrensel ahlak kurallarına uygun çalıştığının vesikası olarak, hem İzmir, hem de Türkiye’nin belediyecilik tarihine geçecek bir vesika olduğudur. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çete diye bir şey yoktur. Eğer İzmir Büyükşehir Belediyesi çete ise biz de bir şey bilmiyoruz.”

  Kaldırımlar yaman çelişki

  İnönü Caddesi’ndeki kaldırım yapımında sözün bittiği noktada olduklarını ifade eden Kocaoğlu, müteahhidi bir-iki kez gördüğünü belirterek, “İzmir’de hatırı sayılır, önde gelen müteahhitlerden biri. Mesleğine saygı duyuyorum ama bordürleri ve taşları üst üste yan yana koyup kaldırım yapamadı, yapamıyor. Düzgün bir işçilik gösteremedi, bu ne yaman çelişkidir anlamış değilim, yani bir büyük firmanın bir kaldırım yapamaması ile karşı karşıyayız” dedi. Müteahhit firmanın 90 gün ek süre isteyeceğinin hatırlatılması üzerine ise Kocaoğlu, şyunları söyledi:

  “Süre verilebilir ya da verilmeyebilir, bir şey diyemem. Ancak İnönü Caddesi’ndeki bu kaldırım sorunu yüklenici firma için yaşamı boyunca sıkıntı olarak devam edecektir. Yani kaldırım yapamayan bir firma olarak anılacaktır İzmir kamuoyunda. Hazır kesilmiş, dünyanın parası verilen Bergama taşı ve bordürlerden oluşan malzeme mükemmel ama işçilik maalesef ve maalesef... O da onun meslek becerisine mi kalıyor neye kalıyorsa kalıyor beni daha fazla konuşturmayın.”

  İtfaiyecileri alacağız

  İşe alınmayı bekleyen itfaiyecilerle görüştüğünü, onlarla gösteriye hazır olduğunu da belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu:

  “Danıştay, sadece bizim değil, diğer belediyelerin de yaptığının yasaya uygun olmadığını söyledi. Biz de yasal bir hale gelmesi için mücadele etmeye başladık. Bu yapıldığında bu çocukları işe alacağız. Arkadaşlar basın açıklaması yapıyor, belediyenin önünde protesto ediyor. Bundan rahatsız değilim ancak muhattap biz değiliz. Biz onları işe alacağımız yönündeki irademizi beyan etmişiz. Yasal düzenlemeyi kim yapacaksa yasal kurallar içerisinde gidip orada hak aramaları gerekiyor. Ben de onlarla gösteri yaparım ama belediyenin önünde eylem yapmanın alemi de yok.”

  60 yaş kartı konusunda aldıkları tavsiye kararını Bakanlar Kurulu’na ilettiklerini, oradan çıkan karara göre uygulamanın devam edip etmeyeceğinin belli olduğunu sözlerine ekleyen Kocaoğlu, delege seçimlerine hiçbir zaman karışmayacağını dile getirdi.

  Agora’ya 900 bin TL

  BAŞKAN Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin Agora kazılarına aylık 75 bin, yıllık 900 bin lira desteği öngören protokolu da Kazı Başkanı Yard. Doç. Dr. Ersoy’la imzaladı.

  Başkan Ahmet Piriştina döneminden beri kazılara personel ve araç gereç sağlandığını, yasal zorunluluk nedeniyle artık maddi destek verileceğini söyleyen Kocaoğlu, Kadifekale’den başlayarak Kemeraltı, Basmane ve Agora’yı da içine alan toplam 270 hektarlık alanın İzmir’in en büyük kentsel zenginliği, kalbi olduğunu dile getirdi. Bölgedeki çalışmalara büyük önem verdiklerini belirten Kocaoğlu, şunları söyledi:

  “Burası Türkiye’nin en değerli bölgesi olacak. Tarihi aksın bakanlar kurulu kararıyla koruma alanı ilan edilmesi çalışmalarımızı kolaylaştırdı. Kadifekale’de kent dönüşümü için 200 milyon lira, yeşil alan düzenlemeleri için 10 milyon lira, Agora’daki kamulaştırmalara 30 milyon lira, kazı destek çalışmalarına 8-10 milyon lira harcadık. Cephe düzenlemeleri yaptık. 250 milyon lira harcadık.”

  Yatırımcılar yer alsın

  Kentteki yatırımcılara seslenen Kocaoğlu, maddi durumu iyi olan kişiler ile şirketlerin tarihi aksta bulunan koruma altındaki yerleri satın almasını önerdi. Yapılacak çalışmaların gelişmesine de katkı sağlayacağını anlatan Kocaoğlu, “Maddi durumu uygun olanlar tescilli, tarihi yapılardan satın alarak restore etsinler. Bu yapıları hem kente kazandırırlar, hem de ilerleyen zamanda bu mekanların değeri daha da artacak, iyi bir yatırım elde ederler, buradaki getiriyi başka hiçbir yatırımda bulamazlar” dedi. Agora Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentte kültürün öncülüğünü yaptığını, kültür ve tarih için önemli bir duruş sergilediğini söyleyerek katkıdan ötürü teşekkür etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı