ANKARA HABERLERİ

Büyükşehir Çayyolu’nu inim inim inletiyor

Hürriyet Haber
28.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Çaba Derneği Başkanı Engin Uç, “Çayyolu imarlı planlı bölge olmasına karşın, son günlerde özellikle Büyükşehir’in baskısı ile planlanan yerlerde değişiklikten inim inim inlemektedir” dedi.

Hürriyet Haber

Engin Uç yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Konutkent’te bizim yeşil alan bildiğimiz, ahcak 2005’de yapılan bir değişiklikle ticaret merkezine dönüştürülen yer akaryakıt ve LPG istasyonuna çevrilmiştir. Bu alanın tam arkasında bir anaokulu bulunmaktadır.
Aynı şekilde Hastane arazimiz bir vakfın ve bir takım özel şahısların eline geçmiş durumdadır. Yine yeşil alan bildiğimiz dere yatağının çevresine bir AVM inşa edilmiştir.
Meydanımızın durumu belli. Meydanımız da şimdi lunaparka çevrilmeye çalışılmaktadır. Ankara’da tüm meydanlar yok edilmiştir. Başta Kızılay, Ulus olmak üzere Tandoğan, İstasyon (Gar), Opera, İtfaiye (Hergele), Zafer, Sıhhiye meydanları birer birer yok edildi.
Yöneticilerimiz meydanlardan korkmaktadırlar. Meydanlar demokrasinin en gerekli unsurlarından biridir.

Çok dikkat etmeliyiz

3194 Sayılı imar kanununun 18. maddesi’nin (Değişik fıkra: 03/12/2003 - 5006 S.K./1. md.) gereğince düzenleme ortaklık payları, düzenlemeye tabi tutulan yerlerin ihtiyacı olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumları, yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil saha, ibadet yeri ve karakol gibi umumi hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarla kullanılamaz. Demektedir. Peki şimdi hangi akla hizmet, adı planlarda meydan görünen bir alanı siz lunapark için kiraya veriyorsunuz…
Kanunlar, yasalar uyulsun diye çıkarılır. Yöneticiler tarafından delinmesi için değil. Ancak görünen odur ki, Çayyolu’ndaki planların delinmesinin bu ne ilkidir ne de sonuncusu olacaktır. Bunun için Çayyolu kamuyonunun dikkatli ve duyarlı olması gerekmektedir.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükşehir Çayyolu’nu inim inim inletiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:40
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı