Ege Haberleri

  Büyükşehir, 'Bütünşehir'e hazır

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  23.08.2012 - 11:29 | Son Güncelleme:

  “Bütünşehir” adıyla bilinen ve il sınırlarındaki tüm ilçelerin Büyükşehir'e bağlanacağı yeni sistem için hazırlıklara başladı. Başkan Kocaoğlu, “Ne yapacağımızı biliyoruz. Hazırız. dedi.


  İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerel seçimler öncesi çıkması beklenen, kamuoyunda “Bütünşehir” adıyla bilinen ve il sınırlarındaki tüm ilçelerin Büyükşehir'e bağlanacağı yeni sistem için hazırlıklara başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Hazırız. İlçelerden sorunlarını bildirmelerin istedik” dedi.
  Bütünşehir Yasası çıkarsa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ilçe sayısı 21'den 30'a çıkacak. Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2004 yılında yaşanan büyümenin daha fazlasıyla karşılaşacağını söyledi. Kocaoğlu, “Biz, kat kat hazırız. Ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz çünkü öğrendik. Zaten bağlanacak olan yerlerin nüfus olarak problemi yok. Büyükşehir Belediyesi'nin 3.5 milyonluk nüfusuna 500 bin kişi daha bağlanacak. Arazi çok büyük. Köy yerleşim yerleri çok büyük. Çalışmalara başlayacağız. Biz 10 tane ilçe ve dağ köylerinin ana problemlerini bir kısmını çözdük, geri kalanı içinde çalışmaları yapıyoruz. Dikili, Bergama, Kınık'a gittiğimizde ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Öncelik sıralamasını yapıp, anında başlayacağız” dedi. Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanacak yeni ilçelerden de sorunlarını bildirmelerini istediklerini belirtti.
  CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler'in “Bütünşehir yasası başkanlık sisteminin ön çalışması. Eyalet sistemine geçişin adımları atılıyor. Bu sistem bölünmenin ta kendisidir” sözleriyle ilgili değerlendirme de yapan Başkan Kocaoğlu, “Sayın milletvekilimizin düşüncesi ayrı. Ama biz pratiğin içinden geliyoruz. Ben belde belediyelerinin hepsinin birden kaldırılmasına başından beri karşıyım. Bunun bir yerel yönetim mantalitesi ile yapılması gerekir. Tek kritere bağlı olmamalı. ‘Beldeleri kaldırın' ya da ‘nüfusu bilmem ne olanları kaldırın' gibi kriterlerle değil! Bunun tarihi var, turizmi var. Uzaklığı, yakınlığı var Böyle bakmak lazım. Birbirinin içine girmiş yerleşimler var. Örneğin Torbalı ve Çaybaşı gibi birleşmiş yerlerimiz var. Bunlar düzenlenebilir. Yeni Foça Belediyesi'nin kaldırılması yanlıştır. Yazın nüfusu 40-50 bin olan beldeden bahsediyoruz. Dünyaya şap madeni oradan gidiyor. Birgi mesela! Aydınoğulları Beyliği'nin merkezidir. Konumu da uzak. Tuttun mahalle yaptın. Ödemiş'in mahallesi oldu. Farklı kriterlerle bakmak lazım” dedi. Kentlerin planlama ile oluşturulduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, ilçe belediyeler ve belde belediyelerin görev ve yetkilerinin daha net ayrılması gerektiğini de söyledi. Mezarlıkların ilçe belediyelerde kalmasının daha uygun olduğunu düşündüğünü belirten Kocaoğlu, “Görev ve yetki karmaşası belirli sorunların yaşanmasına neden olur. Biz bunları aşıyoruz gerçi ama daha şeffaf olursa herkes rahat edecek” dedi.
  “BÜTÜNŞEHİR YASASI SEÇİM SONUCUNU ETKİLEMEZ”
  Kocaoğlu, Bütünşehir Yasası'nın yerel seçimlerde oy oranını değiştirip değiştirmeyeceğiyle ilgili görüşlerini de açıkladı. Kocaoğlu, “Bağlanacak olan belediyelerde de Tire hariç CHP'li belediye başkanı var. Siyasi hesaplar belirli bir yere kadar tolere edilir. Geçen seçimlerde AKP'ye karşı ortaya çıkan 400 binin üzerindeki oy farkı, nasıl tolere edilecek bilmiyorum. Bu arada il ya da ilçe yapma yetkisi bende olsa çıkıp dolaşacağım. Ama böyle bir yetkim de yok. Bana göre onların hiçbirisi seçim sonucunu değiştirmez. Bunların hepsi varyasyon. Beyaz sineğin, pamuk pazarına zararı vardır diye bir laf var. Bunların hiçbirisi neticeyi değiştirmez” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı