TRABZON HABERLERİ

Büyükşehir Belediyesi’nden Çimento Fabrikası Açıklaması

IHA
28.10.2015 - 16:34Son Güncelleme :
Büyükşehir Belediyesi’nden Çimento Fabrikası Açıklaması
IHA

Trabzon Büyükşehir Belediyesi bazı basın yayın organlarında çıkan ‘Akoluk’ta Çimento Fabrikasına İtiraz’ haberleri ile ilgili açıklama yaptı.
Yapılan açkılamada, “Daha önceki açıklamalarımızda da belirttiğimiz gibi Maçka vadisinin, tarihi ve doğa yapısıyla önemli bir turizm alanı olduğunu, bu nedenle o bölgeye çimento fabrikasının taşınmasının mümkün olamayacağını defaten kamuoyuna deklare etmiştik. Herkesin malumu olduğu üzere çimento fabrikası 2015 yılının sonunda bulunduğu alandan kalkacak. Büyükşehir Belediyesi olarak sanayicilerin önünü tıkama gibi bir tutumumuz asla olamaz. Bu nedenle alternatif yer temini konusunda firma yetkilileri ile çalışma içerisinde olduk ve olmaya da devam ediyoruz. İlgili firma hammadde azlığı ifadeleriyle çimento fabrikası değil de, ancak çimento ön maddesinin öğütüleceği tesisle devam etmek talebini dile getirdi. Bu görüşmeler kapsamında işletmeci firma Akoluk’taki 260 dönümlük arazisine çimento hammaddesi öğütme tesisi kurabilmek için müracaat etti; fakat Büyükşehir Belediyesi olarak bu talebi kabul etmedik. Fabrikasının kurulması için kendilerine başka bir yer önerilmiş, ancak bu öneri firma tarafından kabul edilmemiştir. Son olarak Maçka ilçesinin Esiroğlu Mahallesi’nde sutre gerisinde bulunan ve çevresinde yerleşim yerinin yok denecek kadar az olduğu lokalizasyon olarak çevreye dağılmayacak bir alanı satın alan fabrika; sadece değirmen kurularak paketleme yapılması için teşebbüste bulunmuş ve bu öneri Belediyemiz tarafından değerlendirmeye alınmıştır. Kaldı ki Akoluk’ta arazinin, yapımı devam eden 24 km’lik dev Kanuni Bulvarı güzergahı içinde kaldığını da ayrıca belirtmek isteriz. Bu projenin içerisinden geçtiği araziye çimento fabrikasının kurulmasına izin verebilmemiz söz konusu değildir” denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Büyükşehir Belediyesi’nden Çimento Fabrikası Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 16 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir Belediyesi’nden Çimento Fabrikası Açıklaması haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı