ANTALYA HABERLERİ

Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı yapıldı

DHA
15.09.2017 - 19:52Son Güncelleme :
DHA

Süleyman EKİN/ANTALYA,(DHA)- ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin eylül ayı devam meclis toplantısı Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında yapıldı. 
Büyükşehir Belediyesi'nin yeni hizmet binasında yapılan oturumda, 74 gündem maddesi görüşüldü. Oturumda, 'Uluslararası Antalya Film Festivali' etkinliğinde verilecek ödüllerle ilgili komisyon raporu oylandı. Gündem maddesiyle ilgili açıklama yapan Başkan Menderes Türel, film festivalini geliştirmek, hedef büyütmek ve daha güçlü hele getirmek yolunda adımlar attıklarını, atmaya devam edeceklerini söyledi. Antalya'nın adına yakışır bir şekilde, özellikle dünyada çok ciddi bir şekilde ses getirecek, Türk sinemasını en iyi şekilde gelişmesini sağlayacak hedefle yola devam ettiklerini belirten Türel, "Festivale 2005 yılında 'Uluslararası' kulvarını eklemiştik. Festival ulusal ve uluslararası yarışma şeklinde devam ediyordu. Tabi bu bir geçiş dönemiydi. Çünkü 1964 senesinde Antalya'nın, film festivalinin çok ciddi tanıtıma ihtiyacı vardı. İstanbul, Ankara ve İzmir bile Antalya'yı tanımıyordu. Ama bugün Antalya'nın şöhreti, Antalya'nın marka değeri bırakın Avrupa'yı, dünyayı ciddi bir şekilde sarmış durumda. Biz festivalimizle geliştirmek durumundayız. O dönem çok doğru hedeflerle yolu çıkılıyor iken şimdi artık dünya değişmiş, Antalya değişmiş ve büyümüş. Bu durumda hedefler de büyümek durumdadır. Bu kapsamda biz ilk festivalimizin iki yarışmasını birleştirmek suretiyle ulusal ve uluslararası yarışmayı birleştirerek yola devam etme kararı aldık. Yani ifade edildiği gibi ulusal yarışma bölümünün kaldırılması diye bir şey söz konusu değil. Yine Türk filmleri bu yarışma içerisinde yerini alır, katılır, hatta ödül alabilir" dedi. 
Geçen yıl uluslararası yarışmada birincinin Türk filmi olduğuna dikkat çeken Menderes Türel, "Buna mani bir hal yok. Biz özellikle genç sinemayı desteklemeyi öngörüyoruz. Genç Türk sinemasının desteklenmesi hususunda Antalya Film Formu'na çok ciddi destekler veriyoruz. Bugün onaylayacağımız bu desteklerden  450 bin Türk lirası sadece Antalya Film Formu kapsamında genç sinemacılara verilecek. 70 sene önce kurulan Cannes Film Festivali de Fransa sinemasını güçlendirmek için ortaya çıkmış uluslararası bir festivalidir" diye konuştu. 
İKİ FESTİVALİ BİRLEŞTİRDİK
Uluslararası Film Festivali'nin Türk sinemasının güçlenmesi yolunda bir adım olduğuna da vurgu yapan Başkan Türel, "Bu zamanla anlaşılacak. Bunlar insanın kolay kabul edebildiği şeyler olmuyor ama zamanla anlaşılıyor. O yüzden yaptığımız şeyin çok doğru olduğunu düşünüyoruz. Çünkü 2 ayrı festivale enerjimizi ve bütçemizi dağıtmamız, güçlü bir şekilde uluslararası platformda, daha güçlü bir organizasyon yapmamız konusunda bizi gerçekten sıkıntıya sokuyor. Şimdi güçlerimizi birleştiriyoruz ve yaptığımız da bu dur. Antalya Film Festivali'nin çıtasını yükseltiyoruz. Bunu yapmamız gerekiyor. Antalya büyüyor, Antalya değişiyor, Türkiye değişiyor, dünya değişiyor. Bu nedenle dünya sinemasıyla yarışmaya sahip olmamız lazım" diye konuştu.
ÖDÜLLER EURO OLARAK VERİLECEK
Ödüllerin neden Euro olarak verileceğine de açıklık getiren Başkan Türel, "Uluslararası ödüller elbette Euro olacak. Çünkü bunu Türk lirası olarak ifade etmemiz takdir edersiniz ki kafa karışıklığı yaratabilir. Festivalde ulusal boyutta olanlara TL, diğerleri Euro olarak verilecek" dedi. 
Görüşmelerin sonunda Antalya Film Festivali'nde verilecek ödüllerin belirtildiği komisyon raporu Ak Parti ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi.
KRUVAZİYER LİMAN PROJESİ
'Antalya Kruvaziyer ve Yat Limanı Kompleksi Projesi'ne ilişkin gündem maddesine ilişkin komisyon raporunun görüşülmesi sırasında konuşan Başkan Menderes Türel, gelir düzeyi yüksek turistlerin kruvaziyer gemilerle seyahat ettiğini ve dolayısıyla bu plan üzerinde çalıştıklarını söyledi. Projenin imzalandığını ve kruvaziyer limanın Lara Birlik Plajı'nda Büyükşehir Belediyesi'ne ait 1000 metrekarelik alana yapılacağını belirten Türel, "Sahiller kapatılacak diye eleştiriliyor ama kruvaziyer liman dağ başında yapılmaz. Tabii ki sahillerde yapılır. Belek ve havalimanına yakın yerde yapacağız. Burada bir turistik tesis de planlandı" dedi. Görüşmeler sonunda kruvaziyer limanının yap-işlet- devret modeliyle yapılmasına oy çokluğuyla karar verildi.
RAYLI SİSTEM
Raylı sistemin 3'üncü etabı için gerekli 140 milyon Euro'luk kredinin uluslararası finans kurumu IFC'den temin edilmesi, bu işlemlerin takibi için Büyükşehir Genel Sekreteri Birol Ekici'ye yetki verilmesi konusunda Plan ve Bütçe Komisyonu raporunu konusunda da meclisi bilgilendiren Türel, "Biz belediyenin belini bükecek bir borçlanma olması hususunu kesinlikle kabul edemeyiz. Şimdi bize bazı siyasiler 'belediyeyi batırıyorsunuz' falan diye akıl vermeye kalkıyor. Onlar önce kendi dönemlerine baksınlar. Güya belediyeyi batırıyormuşuz. İşte rakamlar, rakamlar yalan söylemez" dedi. Bu gündem maddesi de Ak Parti ve MHP'li üyelerin kabul oylarıyla meclisten geçti.
Mecliste ayrıca 50 adet 5,5 metre, 50 adet 8,5 metre ve 100 adet 12 metre otobüs alınması yönünde komisyon raporu görüşüldü, gündem maddesi Ak Parti ve MHP'li meclis üyelerinin 'evet' kabul edildi..

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı yapıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı