ESKİŞEHİR HABERLERİ

Büyükşehir Belediyesi Kolombiya’nın Konuğu Oldu

IHA
11.09.2015 - 16:08Son Güncelleme :

bölge televizyonunun isteği üzerine jale nur süllü bir röportaj yaptı

IHA

Çin Halk Cumhuriyeti Ghanzhou Yenilikçi Kentler Birliği’nin 2014 yılında düzenlediği yarışmada en yenilikçi seçilen 15 projeden birinin sahibi olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, aynı yarışmada ödül alan Kolombiya’nın Medellin şehrinin konuğu oldu.
2014 Guanzhou Uluslararası Yenilikçi Kentler Ödülleri yarışmasından 259 proje arasından Kent Belleği Müzesi ile en iyi ilk 15 proje arasına giren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden bir heyet, ödüllü şehirlerarasında başlatılan inceleme gezileri kapsamında Kolombiya’da incelemelerde bulundu. Kent Belleği Müzesi’nin Proje Ekibi’nde yer alan Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Dr. Jale Nur Süllü, Kadın, Çocuk ve Engelliler Şube Müdürü Hale Kargin Kaynak ve Ulaşım Planlama Şube Müdürü Aytaç Ünverdi Kolombiya’nın Antiqua Bölgesinde, sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı ve terör mağduru vatandaşların yaşadığı kırsal bölgelerde kurulan eğitim merkezlerinde incelemelerde bulundu. Merkezlerin kurulum ve işletimi konusunda bilgi alan heyet, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin bu alandaki deneyimlerini de aktardı. Büyükşehir Belediyesi ekibi aynı zamanda Antiqua Bölgesi’nde yer alan Carmen Egitim Merkezi’nin açılışına Carmen Belediye Başkanı ve Antiqua Valisinin onur konuğu olarak katıldı. Antiqua Bölge Televizyonunun isteği üzerine röportaj veren Jale Nur Süllü’ nün aynı gün içinde televizyonda yayınlanan röportajı vesilesi ile Eskişehir’in ismi ve vizyonu, Kolombiya medyasında yer buldu.
Heyet aynı zamanda Kolombiya’nın başkenti Bogota’da Türk Büyükelçiliğine bir ziyarette bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i Kolombiya’ya davet ederek, Medellin şehri ile kardeş şehir ilişkileri başlatılması konusunda temennilerini dile getiren Türkiye’nin Kolombiya Büyükelçisi Engin Yürür’ün konuğu olan heyet, aynı zamanda 30 Ağustos Resepsiyonu’na da katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanını temsilen Büyükelçi Yürür ile görüşen Jale Nur Süllü, Büyükerşen’in kardeş şehir olma konusundaki görüşlerini aktardı. Süllü, "Eskişehir’deki değişim ve gelişmeleri yakından takip eden ve başkanımız Sayın Büyükerşen’e duyduğu hayranlık ve takdiri dile getiren Büyükelcimiz Sayın Engin Yürür’ün temennisi, Kolombiya’nın Urban Land Institute tarafından 2013 yılında en yenilikçi kent seçilen Medellin şehri ile Eskişehir’in 2016 yılında kardeş şehir olmasıdır" dedi.
Yenilikçilik konusunda son derece gelişmeci olan iki şehrin deneyim paylaşımını çok önemsediğini söyleyen Büyükelçi Yürür’ün görüşlerini Büyükerşen’e aktardığını söyleyen Süllü, dezavantajlı bölgelerde yaşayanların şehir merkezine ulaşımını kolaylaştıran bağlantılı teleferik ve metro yatırımı, geniş kamuya açık alanları, kütüphaneleri ve sanat galerileri ile en yenilikçi kent seçilen Medellin ile Eskişehir arasındaki benzerliklere dikkat çekerek, Medellin kentinin kardeş şehir programına alınması için gerekli girişimleri başlatma kararı alındığını dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Büyükşehir Belediyesi Kolombiya’nın Konuğu Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2015 tarihinde saat 16 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir Belediyesi Kolombiya’nın Konuğu Oldu haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:45
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:17
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı