ADANA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Büyükşehir Belediyesi ‘İki Teker Adana’ya güç veriyor

DHA
05.10.2017 - 15:04Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- ADANA Büyükşehir Belediyesi, bisikletin ulaşım aracı olarak kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Mimarlar Odası Adana Şubesi’nin öncülüğünde hazırlanan ‘İki Teker Adana’ projesine tam destek verdi.
Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda ilçe veya semt bazında bisiklet yolu ağı oluşturulmasına yönelik düşüncelerin, organize edilecek geniş tabanlı çalıştayın ardından hayata geçirilmesi benimsendi.
Kent Estetiği Kurulu’nun İki Teker Adana Projesi’ni değerlendirdiği toplantıya Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül, Meclis Üyeleri Mehmet Esendemir ve Zafer Kara, Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Yakup Tatlı, Adana Kent Konseyi Kentsel Dönüşüm Çalışma Gurubu Başkanı Nazım Biçer, Peyzaj Mimarları Odası Adana Şube Temsilcisi Elife Danışoğlu ile Adana Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin bürokratları katıldı.
Mimar Tan Kanmaz, katılımcılara İki Teker Adana Projesi’yle ilgili bilgiler aktardı. Avrupa ve ABD’nin metropol kentlerinde bisiklet yollarının geliştirildiğini ve önemli sonuçlar elde edildiğini kaydeden Tan Kanmaz, trafik kaynaklı çevre kirliliği ve otopark sorununa karşı en etkili çözümlerden birinin bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması olduğunu söyledi. Bisikletin özendirilmesiyle daha az atık ve ses ile seyrek trafik sağlanacağını kaydeden Kanmaz, toplum sağlığının iyileşeceğini, sağlık giderlerinin düşeceğini, akaryakıt tüketiminin azalacağını ve önemli ekonomik kazanımlar elde edileceğini dile getirdi.
Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün ise Adana’nın iklim ve coğrafik yapısının bisikletle ulaşıma çok elverişli olduğunu vurgulayıp, projenin belediyeler, ilgili meslek odaları, sivil toplum örgütleri, bisiklet kulüpleri ile derneklerinin katılımıyla bir çalıştayda değerlendirilmesinin en doğru sonuçlar doğuracağını söyledi.
İKİ TEKER İÇİN ORTAK AKIL
Toplantıyı yöneten Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül, Başkan Hüseyin Sözlü’nün talimatlarıyla Adana Büyükşehir Belediyesi’nin büyük parklarda ve rekreasyon alanlarında bisiklet yollarına öncelik verdiğini, son olarak yenilenen Adnan Menderes Sahil Yolu’nda Seyhan Baraj Gölü kıyısına paralel önemli iyileştirmeler sağladıklarını anlattı. Sinan Gül, İki Teker Adana Projesi’nin destekçisi olmaktan memnuniyet duyduklarını vurgulayıp, çalıştay düşüncesinin hayata geçirilmesi için de kolaylık sağlayacaklarını duyurdu. Sinan Gül, değerlenmeler sonunda ortaya çıkan 6-12 kilometrelik bir güzergahta standartlara uygun şekilde bisiklet yolu  yapılması fikrinin hayata geçirilmesi için belediye bürokratlarının çalışma yapmasını istedi. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükşehir Belediyesi ‘İki Teker Adana’ya güç veriyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:36
 • Guneş
  07:15
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:02
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı