Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Büyükşehir Belediyesi: Derelere ödenek gerek

Tuğrul ŞAVKAY

<ı>Pazartesi günü Boğaz'ın kirlenmesi konusunda yazdığım yazıda, kirlenmenin ana nedenlerinden birinin de buraya akan İstanbul dereleri olduğunu belirtmiştim. Bu derelerin ıslahını Büyükşehir Belediyesi, İSKİ, Devlet Su İşleri ve ilçe belediyeleri yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi, İstanbul derelerinde yaptığı ıslah çalışmaları hakkında ayrıntılı bir rapor yolladı. Şu anda ıslah çalışmalarının yüzde 20'si tamamlanmış durumda. Bazılarında ödenek yetersizliğinden çalışma durmuş. Belediye uyarıyor: 1999 yılı ıslah programı için 39 trilyon liraya ihtiyaç var. Dolayısıyla bu çalışmalar ancak dış kredi ve merkezi yönetimin de katkısıyla tamamlanabilir. Derelerin son durumu hakkında Büyükşehir Belediyesi'nin yolladığı raporun bir özetini veriyorum.

Büyükşehir Belediyesi: Derelere ödenek gerek

İstanbul sınırları içinde doğup denize dökülen derelerin toplam uzunlukları kolları ile birlikte yaklaşık 600 km. Geçtiğimiz haziran ayı sonuna kadar bu derelerin yüzde 19'una karşılık gelen 112 km'si ıslah edildi. Büyükşehir, ilçe belediyeleri, İSKİ ve DSİ'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar sırasında dere ıslahı ile birlikte derenin her iki tarafına toplayıcı atık su kanalları, köprü, yanyol, alt yapı tesisleri ve çevre düzenlemesi de yapılıyor.

Meskun sahalar ile sanayi bölgelerinden başlayan dereler şehir merkezlerinden geçerek denize ulaşıyorlar. Bu nedenle de yoğun yağışlı havalarda meydana gelen seller can ve mal kaybına sebep oluyor. Ayrıca sözkonusu derelere atıksu kanalları bağlandığından şehrin içinden açık lağım kanalları olarak akıyorlar. Meydana gelen çevre kirliliği insan sağlığını tehdit eder boyutlara varıyor. Sivrisinek ve diğer zararlı haşerelerin çoğalması sonucunda bu bölgelerde yaşayan insanlar arasında bulaşıcı hastalıklara daha sık rastlanıyor.

Bu yıl yapımı planlanan 21 kilometre ve ıslahı acil görülen 44 kilometre olmak üzere 65 km dere ıslahının tamamlanması gerekiyor. 1999 yılı ortalama dere ıslah birim maliyeti 600 milyon/metre olarak belirlendi. Bu durumda projenin tamamlanabilmesi için 39 trilyon liraya ihtiyaç var.

Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi, ‘‘ıslah çalışmalarının dış kredi, merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin katkılarıyla birlikte yürütülmesinin uygun görüldüğünü’’ belirtiyor.

DERELERDE İSLAH ÇALIŞMASI

Dere Maliyet (milyon TL) İlçesi Müteahhit

Çırpıcı 3.875 Z. burnu Kiska, Libya, Özimko, Çelikler

Tavukçu 3.600 B.Evler, Bağcılar Zemin, Siraş

Ayamama 1.600 Bakırköy, K.Çekmece Erta

Ayvalıdere 6.300 Z.Burnu, Bakırköy Cevahirler, Çelikler, Hona

Alibeyköy 14.00 G.O.Paşa Çağatay, Aktek

Turşucu 560 Kadıköy Çekdaş, Uğraş, ASSAŞ, STFA

Büyükyalı 470 Maltepe Çakır Yapı

Küçükyalı 1200 Maltepe Teknik Yapı, Özdoğu Karadeniz

Savaklar 1560 Kartal Kervan

Pendik 300 Pendik Kanburoğlu, Uransan

Tuzla 2860 Tuzla Kervan, Star

Kağıthane 510 Eyüp Yapısal, Mutaş

Beykoz 465 Beykoz Atlas

Çubuklu 600 Çeliktaş, Sirkeciler, San-İş

Bekar 280 Üsküdar M. Oflaz, STFA

Kurbağalıdere 2200 Kadıköy, Üsküdar Emrullah Kılıç, ASSAŞ

Çamaşırcı 310 Maltepe, Kadıköy Çekdaş-Uğraş, ASSAŞ

X