ORDU HABERLERİ

Büyükşehir Belediyesi çöpten para kazanacak

DHA
31.03.2016 - 15:16Son Güncelleme :
DHA

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA) - ORDU Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihale ile günlük 270 ton evsel atık, alternatif yakıta dönüştürülerek bertaraf edilecek.Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda yapılan ihale ile il genelinde çıkan çöplerin tamamı, Altınordu ilçesi ve Ünye ilçesindeki ayrıştırma merkezlerinde işlemlere tabi tutulduktan sonra proje ortağı olan Ünye Çimento Sanayii ve Ticaret A.Ş.nin tesislerinde yakıt olarak kullanılacak. Altınordu ve Ünye Ayrıştırma Tesisleri’nde işleme tabi tutulacak çöpler, proje ortağı olan Ünye Çimento’nun tesislerine teslim edilecek. Ordu Büyükşehir Belediyesi, teslim ettiği çöpün her tonu için 5 TL gelir elde edecek.

Ordu'nun çöp sorununu çözdüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Ordumuzun kronik sorunu olan çöple ilgili ihalemizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bilindiği üzere Altınordu ilçemizdeki çöp dökümünü 2015 yılı Mayıs ayında yasaklamıştık. 31 yıldır çöp dökülen buraya 2 yıl önce günde 60 kamyon çöp dökülüyordu. Şimdi ise ilimizin tamamında vahşi depolama alanlarına ve derelere dökülen çöpleri Altınordu ve Ünye ilçelerimizdeki ayrıştırma merkezlerinde işlemlere tabi tutacağız. Atıktan Türetilmiş Yakıt ile birlikte elde edilen çöp yakıt artık Ünye Çimento Tesisleri’nde yakıt olarak kullanılacak. Sözleşmenin imzalanmasının ardından Danıştay ve İçişleri Bakanlığının onayını da alındıktan sonra sistem işlemeye başlayacak” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden Büyükşehir Belediyesi çöpten para kazanacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 15 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir Belediyesi çöpten para kazanacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı