Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Büyükşehir Belediyesi banka alacak

  Hürriyet Haber
  02 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Şubat 2000 - 00:01

  Belediye, hükümetin el koyduğu ya da halen faaliyette olan bankalardan birine talip.

  Yıllık bütçesi 3 milyar doları (yaklaşık 1.7 katrilyon lira) aşan Büyükşehir Belediyesi’nin bir bankası olmasının, bazı işlemlerinde kolaylık sağlayabileceği gibi gelir sağlayacağı da düşünülerek, bu konuda bir çalışma başlatıldı.

  Belediyenin, mevcut bankalardan birini devralabileceği gibi, hükümet tarafından el konulan 5 bankadan birine de talip olabileceği belirtiliyor.

  Başkan sıcak bakıyor

  Geçen dönemlerde de zaman zaman tartışılmasına, ‘‘Belediyenin bir bankası olmalı mı? Belediye banka mı kurmalı, faaliyette olan bir bankayı mı devralmalı? Belediyenin bir bankası olması yararlı mı, zararlı mı olur?’’ sorularına yanıt aranmasına karşın, bugüne kadar somut bir adım atılmadı. Ali Müfit Gürtuna döneminde konu yine gündeme geldi. Son günlerde de üst düzey yetkililer arasında tartışma konusu oldu.

  Bu konuda, belediye yetkilileri arasında son yapılan görüşmede iyi yönetilen bir belediyenin bankasının da iyi yönetilebileceği, gelir temin edileceği gibi belediyenin bankalarla olan teminat mektubu, kredi alma gibi işlemlerinde de kolaylık sağlanabileceği görüşü ağırlık kazandı.

  Yapılan görüşmelerde şu düşünceler ön plana çıktı:

  ‘‘Belediye olarak bugüne kadar bu konuya sıcak bakmadık. Ancak bir taraftan da bazı ihtiyaçlarımız var. Senede 3 milyar dolarlık bir cirosu var. Bankaların sayısı arttı. Bankaların cirolarına baktığımız zaman bizim rakamlarımız kadar cirosu olmayan bankalar var. Hükümet, beş bankaya, kötü yönetildikleri, vatandaşın parasını çarçur ettikleri için el koydu. Belediye düzgün çalışıyorsa, bankasını da düzgün çalıştırır. Biz bunlardan ya da halen faaliyette olanlardan birini belediye olarak alsak daha düzgün bir çalışma yaptırabiliriz diye düşünüyoruz. Bu konuda ön çalışma başlatalım, uygun bir banka arayışına geçelim.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı