MERSİN HABERLERİ

Büyükşehir Belediyesi 33 İtfaiye Aracı Ve 84 Bin Zeytin Fidanı Dağıttı

IHA
20.10.2015 - 12:40Son Güncelleme :

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN İLÇELERDEKİ EKSİĞİ GİDERMEK AMACIYLA ALDIĞI 33 YENİ İTFAİYE ARACI İLE MERKEZDE 72 MAHALLEDE DAĞITILACAK 84 BİN ZEYTİN FİDANI KAPSAMINDA CUMHURİYET MEYDANI’NDA TÖREN DÜZENLENDİ. MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BURHANETTİN KOCAMAZ, YENİ ARAÇLARLA ZEYTİN FİDANLARININ DAĞITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

IHA

Mersin Büyükşehir Belediyeye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Yasası ile birlikte, Mersin itfaiyesinin yılda 700-800 olan görev sayısının ayda 800 civarına çıktığını belirterek, ilçelerin araç ve teçhizat eksiğini gidermek için 11’i merdivenli yangın söndürme aracı olmak üzere 33 yeni araç aldıklarını söyledi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 11’i merdivenli yangın söndürme aracı, 2’si Zodyak bot olmak üzere toplam 33 itfaiye aracı alınarak, törenle ilçelere dağıtıldı. Yeni araçların ilçelerdeki itfaiye grup amirliklerine dağıtımı ve 4 merkez ilçede tarımı desteklemek amacıyla 84 bin zeytin fidanının muhtarlara teslimi için Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk ile Milletvekili Baki Şimşek de katıldı. Balonlarla süslenen itfaiye araçları ile yeni hizmet araçları da Türk bayrakları ve balonlarla süslenerek tören alanında sergilendi.
Törendeki konuşmasına bir mutluluğunu paylaşarak başlayan Başkan Kocamaz, Kalite Yönetim Sistemi konusunda yaptıkları başvuruyu hatırlatarak, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bugün itibariyle 2 yıldızla ‘Mükemmellikte Kararlılık’ belgesini almaya hak kazandığını duyurdu. MESKİ’nin de bugün yapılacak değerlendirme sonucunda aynı belgeyi alacağını belirten Kocamaz, ödüllerin Kasım ayında verileceğini söyledi.
Son iki haftadır Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar 9 ilçede hizmet açılışları yaptıklarını dile getiren Kocamaz, göreve geldikleri günden bu yana ilçelerde gerçekleştirdikleri hizmetleri anlattı. Mersin’de toplamda 670 bin ton sıcak asfalt döktüklerini, köylerin yol bağlantıları ve içme suyu şebeke hattı sorununu çözdüklerini aktaran Kocamaz, ilçelerdeki en önemli şikayetlerden biri olan sivrisinek ve haşere ile geniş bir mücadele yürüterek, şikayetleri azalttıklarını kaydetti. Altyapı konusunda da Anamur, Silifke, Mut, Çamlıyayla ve Bozyazı ilçelerinde atıksu arıtma tesislerinin açılışını ve temel atma törenlerini gerçekleştirdiklerini ifade eden Kocamaz, “Merkez ilçelerimizde de atıksu arıtma tesisi projeleri tamamlanmak üzere. Merkez ilçelerimize de 39 bin 61 metre içmesuyu şebeke hattı döşemiş bulunuyoruz. Allah’ın izniyle su gitmeyen mahalle ya da semt bırakmayacağız” dedi.
“KENT ORMANI’NI KENT PARKI YAPMAK İÇİN KİRALADIK”
Mersin tarımına yaptıkları katkılarla ilgili de bilgi veren Kocamaz, hayata geçirmeye başladıkları ve geçirecekleri projelere ilişkin de şunları söyledi: “İki hafta önce Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisleri’ni hizmete açtık. Bu hizmetle Mersin’in çöpünü elektrik enerjisine dönüştürerek, kullandığımız enerjinin bir kısmını kendimiz üretmeye başladık. Tulumba Bat-Çık Projesi’nin alt yapısı bitti, geceleri de çalışmalar devam ediyor. İnşallah Ocak ayında hizmete açarak, Mersin’de ulaşım anlamında önemli bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Geçen hafta Kalıtsal Hastalıklar Tanı ve Danışma Merkezimizi hizmete açarak, Akdeniz’de yaygın bir hastalık olan Talasemi’nin azaltılmasına yönelik önemli bir adımı atmış olduk. Otizmli çocuklarımızın eğitim alacağı, sosyalleşeceği, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezimiz de bitmek üzere. Mersinimizin atıl vaziyette olan sahillerine işlevsellik kazandırma ve yenileme projesini de hayata geçiriyoruz. Mezitli’den Tece’ye kadar yenileceğimiz sahil bandı ile Mersin sahili Mersin’e yakışır bir kimlik ve işlevsellik kazanmış olacak.”
Mersin’de halkın piknik yapabileceği bir yaşam alanı olmadığını belirten Kocamaz, bu çerçevede de bir adım attıklarını dile getirerek, şöyle devam etti: “Mersin’e böyle bir alan kazandırmak için Kent Ormanı’nı kiralayarak, o alanda içerisinde kır düğünü yapılacak mekanlar, atlı spor kulübü, restoranlar, yürüyüş yolları, kamp alanlarının ve spor alanlarının da olduğu bir kent parkının projesini de hayata geçiriyoruz.”
“33 İTFAİYE ARACINI BUGÜN HİZMETE SUNUYORUZ”
Bugün de belediyeye kazandırdıkları itfaiye ve diğer hizmet araçlarını tanıttıklarını söyleyen Kocamaz, itfaiyenin bir kentin en acil hizmet kapısı, hayat kurtaran önemli bir hizmet alanı olduğunun altını çizdi. Belediyenin bu alandaki eksiğinin can kaybı anlamına geldiğini vurgulayan Kocamaz, “İtfaiye can kurtarmaktır, çevreye verilen zararı en aza indirmektir. İtfaiyeye yapacağımız her yatırım size, canımıza, doğamıza, hayatımıza yapılan yatırım demektir. Büyükşehir Yasası yürürlüğe girmeden önce itfaiye alanında yılda 700-800 civarında olan görev sayısı, bu yasa kapsamından sonra aylık 650-800 civarına yükselmiştir. Yani hizmet sorumluluğumuz 12 kat artmıştır. Bu anlamda hizmet kalitesini arttırmak, hızlı ve etkin bir şekilde müdahalede bulunmak amacıyla fiziki alanların ve makine teçhizatlarının yenilenmesi, ayrıca mevcut alanların iyileştirilmesi mecburiyeti doğmuştur. Bu çalışmalar dahilinde daha öncesinde 5 olan Grup Amirliği sayısını 14’e çıkardık, bu amirliklere bağlı 11 istasyon kurduk. Hizmete aldığımız araçlar donanım konusunda oldukça ileri seviyededir. Aldığımız 33 aracın 11’i merdivenli yangın söndürme aracı, 9’u kaza-kurtarma aracı, 4’ü yangın-kurtarma ve ön müdahale aracı, 5’i çift kabin pikap, 1’i 18 metrelik bomlu araç, 1’i kepçe, 2’si zodyak bot olmak üzere hizmete sunulmuştur” ifadelerini kullandı.
Ayrıca otobüsler, iş makineleri, çevre temizleme araçları, hasta nakil, cenaze, engelli transfer araçları ve toplu taşımalar olmak üzere toplamda 700’den fazla aracı belediye filosuna eklediklerini vurgulayan Kocamaz, su baskınlarında kullanılmak üzere 31 adet motopomp alarak çevre ilçelere dağıttıklarını da bildirdi.
“72 MAHALLEDE 84 BİN ZEYTİN FİDANI DAĞITACAĞIZ”
Bugün ayrıca, kırsal alanları tarıma kazandırmak ve üreticilerin ekonomisine değer katmak amacıyla 4 merkez ilçenin 72 mahallesinde yaklaşık 84 bin zeytin fidanı dağıtacaklarını belirten kocamaz, “Toroslar ilçemizde 3 adet olmak üzere Mersin genelinde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi kurarak, üreticilerimizin ürünlerinin karşılaşacağı riskleri en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Merkez ilçemizde Değirmendere Mahallesi’nde yükleme rampamızı da hayata geçirdik. Toroslar’da 26 bin 752 metre, Yenişehir’de 3 bin 600 metre, Mezitli’de 11 bin metre sulama borusu teslim edilmiştir. Akdeniz ilçemizin sulama borusu ihale süreçleri de devam etmektedir. Ayrıca ürünlerin değerlendirilmesi ve uzun süre saklanabilmesine yönelik plan ve proje çalışmalarımız da devam etmektedir” diye konuştu.
Başkan Kocamaz, konuşmasının ardından Milletvekilleri Öztürk ve Şimşek ile birlikte mahalle muhtarlarına temsili olarak zeytin fidanlarını teslim etti. Kocamaz daha sonra itfaiye montu ve şapkası giyerek, merdivenli bir itfaiye aracının direksiyonu geçip, törene katılanları selamladı. Bu arada, meydandaki itfaiye araçlarının sepetlerine binen itfaiye erleri de 10. Yıl Marşı eşliğinde dev bir Türk Bayrağı açarak gösteri yaptı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Büyükşehir Belediyesi 33 İtfaiye Aracı Ve 84 Bin Zeytin Fidanı Dağıttı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 12 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir Belediyesi 33 İtfaiye Aracı Ve 84 Bin Zeytin Fidanı Dağıttı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:47
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı