"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Büyükşehir, AKP seçim ve para...

- BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Boğaziçi Köprüsü’nü yaya geçişene açıyormuş.

- İyi olur; orada seyyar satıcılara da izin verilir! Simit, mısır yiyerek, çekirdek çitleyerek, dondurma yalayarak Boğaz’ın keyfini çıkartır İstanbullular... Sigara izmaritini de alttan geçen geminin üzerine atarız... Sonra da ışıklandırılmış köprüye AKP bayrakları asarız.

- İstanbul’da AKP’den başka parti yok mu yani?

-
Ne yazık ki öyle gözüküyor. AKP bayrakları en çok da Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy ve Şişli’de CHP’nin ağırlıklı olduğu semtlerde asılıyor. Kadıköy’den Tuzla’ya kadar bütün direkler AKP bayrakları ile donatıldı bir gecede; kanunen yasak olmasına rağmen. Valiliğin, bu konuda parti il başkanlarını toplayarak yasayı hatırlatması gerekmiyor mu? Bursa Valisi’nin kural tanımayan partileri uyardığını gazetelerden okuduk. Emniyete tespit ettirmiş ve toplatmış. Bizde ise ’sözleşmeli’ zabıtalara, kaçak inşaatların peşinde koşması gerekirken gece yarısı bayrak astırılıyor. Belediyenin Albayraklar’dan kiraladığı araçların bayrak asmada görevlendirilmediğini kim söyleyebilir? Zabıta Daire Başkanı Mustafa Tahmaz, parti yandaşlığını bırakmalıdır.

- Bayrak basanlar bayram ediyordur.

-
Siz Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı bayrak ihalesine bakın. Çeşitli ebatlarda kumaş ve plastik Türk bayrağı ile belediye amblemli bayrak ihalesi açıyor 7 Temmuz’da... Şartnamede, ’bedeli ekonomik açıdan en avantajlı teklif, en düşük fiyat esasına göre belirleneceği’ yazılı. Günahları boynuna belediye koridorlarında, güya Türk bayrağı siparişi verilirken, arada AKP bayrakları da bastırılacağı konuşuluyor. Kadir Topbaş duysa kulaklarını çeker onların... Belki de belediyeden partiye yakın olanlar böyle bir şeyi gizlice yapıyorlar. Çünkü şimdiye kadar olmadık sayıda ve yoğunlukta AKP bayrağı dikkat çekiyor. Neden Türk bayrağı basma ihalesi diye sorulursa, size önümüzde 30 Ağustos ve 29 Ekim bayramları var diyeceklerdir. AKP’nin çok parası var; harcıyor maşallah...

BÜYÜKŞEHİR MÜTEAHHİTLERE PARA ÖDEYEMİYOR

- Büyükşehir’de işler nasıl gidiyor?

- Kadir Topbaş’ın, İETT ihalesini alan El Maktum’un 1.1 milyar doları ödememesi nedeniyle ciddi ölçüde kaynak sıkıntısı yaşadığı biliniyor. Altı aydır paraları ödenmeyen müteahhitler neredeyse isyan halinde. Daha önce müteahhit paralarını ödeyebilmek için Cevahir İş Merkezi’ndeki Büyükşehir hissesi İngiliz merkezli Kuveytlilere satıldı. Belediye yine parasız. Ankara’dan İstanbul’a para da gelmiyor, Genel Sekreter Mesut Bektaş, Maliye Bakanı Unakıtan’ı ziyaretinden eli boş dönüyor. Ayrıca Büyükşehir’in çok yanlış işleri var; Büyükçekmece’de Sinan’ın tarihi köprüsünün yanında plansız programsız 14 trilyonluk kavşak yaptırılıp sonra yıktırılması, İSTON’un Alibeyköy’de Veysel Karani Camii’nin önünden geçen yolun 1.5 metre kazıldıktan sonra iptal edilmesi gibi... Siz, genel seçimler öncesinde Başbakan’ın milletvekili olma önerisi götürdüğü Kadir Topbaş’ın buna rıza göstermediğini bilmiyorsunuz galiba.

- Bilmiyoruz.

- Bunlar her yerde konuşulan şeyler değildir. 23 Temmuz’dan sonrasını izleyin siz. Maliye seçim üzeri denetlemeyi kaldırdı. İşyerlerine ceza yazmak için milletin üzerine nasıl çullanacaklar, göreceksiniz.

- El Maktum, süresi içinde bedeli yatırmadığına göre, teminat mektubunun yakılması ve teminatın belediyeye irat kaydedilmesi gerekmiyor mu?

- Başbakan’ın, süre geçtiği halde teminatı yakmayın, yolunu bulun dediği belirtiliyor. Arap kaynaklı sermayenin ürkütülmemesini istiyor. Bu nedenle belediye parasal yönden sıkışık durumda. Topbaş, Maktum’dan beklediği para ile metro ve metrobüs inşaatlarını sürdüreceğini söylüyordu.

Edirnekapı tramvay hattı altı ay önce bitecekti... Para yok; sıkıntı büyük.

Dr. Gürbüz Çapan: CHP’yi destekliyoruz

ESENYURT beldesinin kurucu belediye başkanı Dr. Gürbüz Çapan bir basın toplantısı yaparak 15 yıllık çalışma arkadaşlarıyla birlikte seçimlerde CHP’ye oy vereceklerini açıkladı.

"Arkadaşlarımızla tartıştık. Partimiz SHP seçime giremedi. Ben bağımsız aday olmak istedim, olamadım. Ancak bu seçimde tavırsız kalmak istemiyoruz. CHP-DSP ittifakını destekliyoruz. Bugün gonk günüdür" dedi. Baykal’a kırgın olduğunu, herşeye rağmen CHP’nin 1. parti çıkması için ellerinden geleceğini yapacaklarını söyledi. Liberal sağ partilerin para çaldığını, AKP’nin ise hem para ve hem de Türkiye’nin geleceğini çaldığını söyleyen Çapan şöyle konuştu:

"Esenyurt’ta tam bir talan var. Aşkla geldik diyenlerin İstanbul’un hiç bir sorununu çözemedikleri gibi ’inşaat emsallerini 5 kata çıkardıklarını, 5 katlı yere 25 kat emsal verdiler. İstanbul’da yaşayanlar, İstanbul’un bu kadar beceriksiz yönetildiğini ilk defa görüyorlar."

Çapan’ın CHP’ye destek verecek arkadaşları arasında CHP örgütünün yakından tanıdığı Fuat Keskin, Cuma Ali Akdağ, Yadigar Eldivan, Erdal Dönmez gibi isimler de bulunuyor.

Biliyor musunuz

GERÇEK bir dünya cenneti olarak bilinen ve SİT alanı ilan edilen Çamlıhemşin/’Fırtına Vadisi’nde yapılmak istenen hidroelektrik santralına karşı hukuki mücadele veren Av. Remzi Kazmaz’ın yönetmenliğini ve senaryosunu yazdığı 55 dakikalık ’Vatandaş Mustafa’ adlı belgeselin ilk gösteriminin bugün Pazar’da, pazar günü de Camlıhemşin’de yapılacağını... 12. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma, K. Ereğli ve Burhaniye-Ören Kültür ve Sanat Festivalleri’nin yarın başlayacağını... SON Havadis, Akşam, Cumhuriyet İzmir Ticaret gazetelerinde çalışan, Çanakkale Seramik’in eski basın müşavirliği yapan Tekirdağ doğumlu gazeteci Refik Balcı’nın (75) önceki gün vefat ettiğini ve İzmir Özdere’de dün kılınan öğle namazından sonra toprağa verildiği...

’KARADENİZ Oyunları’ndan söz edilirken, eski Spor Bakanı Yücel Seçkiner unutulmasın. 1998’de İstanbul Tarabya Oteli’nde KEİ’ye bağlı ülkelerin spor bakanları toplanmış; oyunların statüsü belirlenerek Trabzon’da yapılması kararlaştırılmış, Genel Sekreterliği de Türkiye üstlenmişti. Seçkiner’in emeği çoktur; hakkının yenmemesi için bu hatırlatmayı görev bilirim.

B.Y.- ANKARA

ZİRAAT Bankası’nda görev özel güvenlikçilerden: Ayda 500 YTL maaşla devletin trilyonlarını sabah akşam bekliyoruz. Büyük maddi sıkıntı çekiyoruz. İnanın psikolojimiz bozuldu. Banka, personeline kar payı dağıtıyor, bize yemek bile vermiyor. Hakkaniyetli olmayı bu iktidara nasıl anlatalım?

X