Gündem Haberleri

  Büyüklüğümüzün gereğini yaptık

  Metehan DEMİR / ANKARA
  25.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son dönemde Türkiye’yi, başta Suriye olmak üzere birçok dış politika konusunda zora soktuğu iddiaları nedeniyle eleştirilerin hedefi olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin dış politikasını oluştururken ne yeni Osmanlıcılık ne de statükoculuk ne de hayalcilik gibi bir akımın etkisinde olduğunu söyledi.

  “Türkiye’deki bazı terör olayları, Suriye’deki şark politikamızın sonucu ve bu Davuoğlu’nun politikası diyenler var” anımsatması üzerine ise Davutoğlu, “Terör örgütü PKK, Suriye ile en yakın olduğumuz dönemde de eylemler yapmadı mı? Bunları bizim politikamıza mal etmek haksızlık. Dağlıca saldırısı Suriye ile en yakın olduğumuz dönemde yapılmadı mı?” dedi.

  Ciddiye almam

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kırgızistan gezisi dönüşünde “Türkiye’nin büyüklüğü ve rolü bugün neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz” diyen ve kendisine yönelik eleştirileri 3’e ayıran Davutoğlu, şöyle konuştu: “1’incisi çevremizde gelişen olaylar nedeniyle oluşan kaygılar var. Biz de dış politika ile ilgili karar alırken aynı endişeleri hissedip sorgulamaları yapıyoruz. Bunlar doğal. 2’ncisi, ne yapsan ne etsen de ne başarsan da eleştiren bir grup. Yeri geliyor yeni Osmanlıcı, yeri geliyor ABD karşıtı, kimi zaman ABD dostu. Suriye ile samimiyken eleştiriyorlar, Esad yönetiminin yaptıklarına karşı tavır aldığımızda ‘Suriye’ye bu ne düşmanlık’ diyorlar. Bunları ciddiye bile almıyorum. 3’üncü grup ise konjonktürel eleştirenler grubu. Gelişen şartlara göre mevcut gerçekleri görmeden eleştiren bir grup. Bunlar da ‘Suriye varken niye Arakan’a gidiyorsun, Somali’de ne işimiz var?’ diyen konjonktürel düşünen grup. Türkiye büyük bir ülke. Çok yönlü etkin aktif diplomasi izlemek zorundadır. ‘Dışişleri Bakanı olarak niye Myanmar’a gittin?’ diye soranlar var. Başbakanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’ye sadece refakat ettiğim söylendi. Ciddi bilgi eksikliği var. Bu geziye Dışişleri Bakanı olarak resmi formata sokunca karşı tarafı ikna edip gidebildik. Yoksa 70 yıl açmadıkları Arakan’a gidemezsin. 3 saat ülkenin Cumhurbaşkanı ile görüştüm. Kızılay’a yardım izni aldım. Arakan Müslümanları, Myanmar bizim için tarihi açıdan çok önemlidir. Heyetimiz için dünyada ilk izni aldım. Kimse bilmez. Myanmar’a Mart’ta, o bölgeye hassasiyetimiz nedeniyle, yani olaylardan önce elçilik açtık. Giden elçiye, ‘12 bin askerimiz, 1’inci Dünya Savaşı sonrasında İngilizler tarafından savaşamasın diye o bölgeye sürülmüş. Mezarlarını bulacaksın’ dedim. Zaten gidecektim. Birileri yaptıklarımızı görmeden ‘Ne işi var?’ derse muhalefet partileri veya diğerleri, bunları iyi niyetli görmem.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı