Büyükler ne diyor?

Hürriyet Haber
06 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 2001 - 00:01


Bu satırlarda sizlere sürekli olarak büyük yatırımcılar hakkındaki söylentileri de aktarıyoruz. Ama bu sefer birinci ağızdan bir büyük oyuncunun piyasa hakkında görüşlrini aktaracağız.

Piyasanın IMF icra kurulu toplantısına kilitlendiğini ifade etmiştik. Bu toplantı gerçekleşmmeden hiç bir piyasada net bir hareket gerçekleşmesi mümkün değil. Ne siyasilerin söyleyeceği sözler piyasaları ikna etmeye yetebilir ne de bizzat Kemal Derviş'in vereceği moral piyasalarda iyimserliği yeniden tesis edebilir.

Konuştuğumuz büyük oyuncu da neredeyse durumu bu cümlelerle tarif ediyor. Artık sütten ağızlarının yandığını ve yoğurdu üfleyerek yemeye karar verdiklerini ifade eden bu büyük oyuncu, IMF ve yeni ekonomik program hakkındaki görüşlerini şöyle ifade ediyor:

"İşin siyasi boyutu bir yana... IMF'nin yaptıklarını değerlendirmek şu an benim işim değil. Ama eğer siyasiler bu programa ve IMF'ye bir niyet mektubu vedrdilerse bunun arkasında durmalılar. Ama yok eğer bu işi IMF olmadan yapacağız, onların parasına ihtiyacımız yok diyorlarsa da bizi, piyasa oyuncularını bunnu nasıl yapılacağı konusunda ikna etmeleri gerek.

Bu ikilem çözülmedikçe piyasada yön filan olmaz. Şu an piyasada teknik analız, verler grafik gibi şeylerin etkisi yok. Herşey Ankara'ya yani siyasete endekslenmiş durumda. Bugün MHP kalkıp da "tamam biz IMF'nin söylediklerine uyacağız" dese, bütün tahtalar tavan olur. Aksi takdirde, belki bu sorun çözülür ve 1.5 milyar dolar Türkiye'ye gelir ama kredinin bir sonraki diliminde yine sorun çıkar. Siyasiler bu işin nasıl gideceği konusunda kararlarını vermek zorunda."

Bu büyük oyuncunun söyledikler aslında sadece kendi görüşleri değil. Piyasanın genel görüş yapısını aktarıyor. Bunlara bizim ekleyeceğimiz pek bir şey yok. Bu büyük oyuncunun kim olduğuna gelince...

İsmini telaffuz etmememizi rica ettiği için, buradada yeniden zikredemiyoruz. Ama piyasaya kulak kabartın en çok onun isnini duyacaksınız. Sanırız yeterli bir ipucu...

Deniz Bayramoğlu

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı