Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Büyükerşen yarın CHP'ye katılacak

  Eyüp KELEBEK / DHA
  07 Şubat 2011 - 10:25Son Güncelleme : 07 Şubat 2011 - 14:52

  BİR süre önce DSP’den istifa eden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP’ye geçeceğini açıkladı.

  Yılmaz Büyükerşen, kendisiyle birlikte Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı ve Tepebaşı belediyelerinin DSP’li 2 meclis üyesinin dışındaki tüm DSP’li meclis üyeleriyle birlikte CHP’ye geçme kararı aldıklarını söyledi. Büyükerşen, şöyle dedi:

  "Henüz CHP’ye geçiş müracaatını yapmadık. Sadece karar verdik. Bunun için beyanname dolduracağız ve CHP Genel merkezine ileteceğiz. Genel merkezin partiye geçiş başvurularımıza karar vermesi durumunda CHP’ye geçeceğiz. Bu nedenle CHP’ye geçiş için şu an herhangi bir tören söz konusu değil."

  Ak Parti Hükümeti’ni de eleştiren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen şöyle konuştu:

  "Seçimli sistemlerde iktidarı sandık belirler. Ama yargının bağımsız, üniversitelerin özerk olmadığı, basının, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin kendilerini iktidar baskısı altında hissettikleri, halkın telefonlarının dinlenip haberleşme özgürlüğünü kullanamadığı, komploların geçerli olduğu düzendeki iktidarların sandıktan çoğunlukla çıkmış olsalar bile meşruyetleri daima tartışmalı olur."

  DSP eski genel başkanı Zeki Sezer’in de Yılmaz Büyükerşen ile birlikte CHP’ye geçeceği öne sürüldü.

  SORULARI YANITLADI

  DSP’den istifa eden ve CHP’ye geçeceğini açıklayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlarken, milletvekili olma düşüncesi bulunmadığını söyledi. Büyükerşen şöyle dedi:

  "CHP’ye nerede ve ne zaman geçeceğim prosedür meselesi. Bunu bizden çok CHP merkezi ve organları belirleyeceklerdir. O konuda şu anda bir şey söylemem mümkün değil. Artık katılmaya karar verdikten sonra nerede Ankara olmuş, Eskişehir olmuş mekan o kadar önemli değil. Ama gönül ister ki Eskişehir olsun. Çünkü Eskişehirli seçmenlerimizde o töreni bizimle birlikte paylaşsınlar. Milletvekili düşüncem yok. Daha öncede belirttim. Eskişehirliler zaten beni Eskişehir’de büyükşehir belediye başkanı olarak kalmamı istiyorlar. Ahmet Ataç da gördüğüm kadarıyla aynı düşüncede. Bugüne kadar yaptığımız bütün temaslar ve kanaat önderlerinin kanaatleri, internetten gelen cevaplar ve bizzat bizim vatandaşlarla yaptığımız temaslar sonucu 4’te 3’ü CHP’de siyasete devam etmemizi ve benim Büyükşehir belediye başkanı, Ahmet Ataç’ın Tepebaşı Belediye başkanı olarak hizmetlerini sürdürmesi yolunda. Biliyorsunuz daha 3 senemiz var. Bu 3 senemizi Eskişehir’e hizmetle tamamlamak durumundayız."

  DSP, BÜYÜKERŞEN'İN İSTİFASINI İSTEDİ

  MASUM TÜRKER OLMASAYDI İSTİFA ETMEZDİM

  ESKİŞEHİRLİLERDEN 'BÜYÜKERŞEN' GÖRÜŞÜ

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı