Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Büyükerşen: "Türker olmasaydı istifa etmezdim"

  İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)
  30 Ocak 2011 - 15:52Son Güncelleme : 30 Ocak 2011 - 15:55

  DSP’den istifası istenen ve pazartesi günü istifa dilekçesini partiye göndereceğini ifade eden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, "Genel Başkan Masum Türker bu partinin başında olmasaydı DSP’den istifa etmezdim. İstifamın istenmesinin asıl nedeni partiyi ve yönetimi eleştirmemdir. Çünkü DSP’nin yönetimini beğenmiyorum" dedi. Büyükerşen CHP'ye katılmasıyla ilgili olarak ise "Eskişehir halkı 'CHP'ye geç' derse geçerim" diye konuştu.

  DSP Genel Merkezi tarafından istifası istenen Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Barselona dönüşü gazetecilerin soruları yanıtladı. Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla Barselona’dan İstanbul’a gelen Büyükerşen Atatürk Havalimanı’nda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  DSP Başkanlık divan üyeleri tarafından istifaya davet edildiğini belirten Büyükerşen, "Güya Eskişehir’de bir tören düzenlemişim ve DSP Genel Başkanı Masum Türker ve milletvekillerini çağırmamışım. Yok böyle bir şey. Çünkü ben ne bir tören düzenledim ne de bir açılış yaptım. Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti Eskişehir Şubesi ile Eskişehir Atatürkçü Düşünce Derneği birlikte rahmetli Uğur Mumcu’yu anma töreni düzenlemişler. Anma töreni vesilesiyle bir de demokrasi ödüllerini belirledikleri çeşitli kişilere dağıtacaklardı. Törenin yapılacağı günün akşamı Çağdaş Gazeteciler Şubesi Başkanı telefon etti. 1983’de dikilmiş fakat sonra yerinden kaldırılıp bir kenara atılmış bir anıtın yerini değiştirip, Uğur Mumcu adı verilmiş bir anıt diktik. Ayrıca düzenlenen etkinliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da davet edildi. Havaalanından gelen Kılıçdaroğlu ve Eskişehir Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleriyle birlikte anıtın önünde saygı duruşunda bulunduk. Sonra törenin yapılacağı otele gittik. Mesele budur" dedi.

  TATMİN OLMADILAR

  Kendisi hakkında çıkan "CHP’ye geçecek" haberlerinin DSP kanadını rahatsız ettiğini belirten Büyükerşen, "Güya ben, haberler çıkınca, çeşitli yorumlar yapılınca hiçbir cevap vermemişim. Halbuki ben cevap verdim. Bana "CHP’ye geçiyor musunuz?" diye sorulduğunda ’Ben DSP’nin Eskişehir Belediye Başkanıyım. Gündemimde böyle bir şey yok’ cevabını verdim. Ama tatmin olmadılar" diye konuştu.

  DSP SOLU BÖLÜYOR

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen konuşmasına şöyle devam etti:

  "Partiden istifamın istenmesinin asıl nedeni, DSP’yi ve bugünkü yönetimini eleştirmemdir. Maalesef Mahsum Türker Genel Başkan olmasaydı, DSP’den istifa etmezdim. DSP’nin yönetimi beğenmiyorum. Ayrıca tek başına kazanamayacağını, barajı bile aşamayacağını bile bile Seçimlere girmesi de aslında Türkiye’de soldaki düşünce sahiplerinin ve soldaki oy potansiyelinin bölünmesine neden olacaktır.

  KILIÇDAROĞLU’NA TEŞEKKÜR

  Bir gazetecinin, CHP kanadının Büyükerşen’e kapılarının sonuna kadar açık olduğuna dair açıklama yaptığını hatırlatması üzerine Büyükerşen, " Evet, yurt dışında haberini aldım. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bir daveti olmuş. Kendisine gösterdiği bu nezaketten dolayı teşekkür ediyorum. Ama bugün için bağımsız durumdayım. Pazartesi günü arkadaşlarım ile görüşeceğim. DSP’ye istifa dilekçemi resmen yollayacağım. Çünkü şifahen istifa ettiğimi söylemiştim. Öyle istediler, öyle olacak" dedi.

  ESKİŞEHİR HALKI KARAR VERECEK

  Bundan sonraki yol haritası hakkında da bilgi veren Büyükerşen, "Şuan için bağımsızım. Ama bundan sonraki siyasi hayatım hangi partide sürecek? Sürecek mi, sürmeyecek mi? Buna Eskişehir halkı karar verecek. Benim seçmenlerim her zaman Eskişehir halkıdır. Eskişehirlilerin oylarıyla 11 yıldır siyasetin içerisindeyim. Bundan sonrası Eskişehir’deki temaslarımın ardından karar vereceğim

  HALK DERSE CHP’YE GEÇERİM

  Gazetecilerin, "Eskişehir halkı CHP’ye geçin derse, kararınız ne olacak?" sorusu üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen konuşmasını şöyle tamamladı:

  "Eskişehir halkı derse tabii ki geçeceğim. Herhalde başka bir partiye geçmek de mümkün değil. Eskişehir halkinin yüzde 52’si yanımızda. Ayrıca çeşitli partilere mensup seçmenlerin de görüşlerini almak ve düşüncelerini dinlemek bir haftayı alır. Önümüzdeki hafta sonu kararım belli olacak."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı