EDİRNE HABERLERİ

Büyükelçiler, Edirne Belediye Başkanı Gürkan'ı ziyaret etti

DHA
28.05.2018 - 13:58Son Güncelleme :
DHA

EDİRNE,(DHA)- AVRUPA Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB üyesi devletlerin büyükelçileri ve eşleri, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB Üyesi devletlerin büyükelçileri ve eşleri, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret etti. Gürkan, büyükelçilere tarihi belediye binasını gezdirdi, binada yer alan tarihi tablolar hakkında bilgi verdi. Edirne’nin eski yerleşimine ait ve belediye binasında yer alan bir haritaya işaret eden Gürkan, söz konusu harita lejantına bakıldığında, lejantta Müslüman Mahallesi, Rum Mahallesi, Yahudi Mahallesi, Ermeni Mahallesi tabirlerinin yer aldığını söyledi. Şuanda İstanbul’da restorasyonda olan ve 1902 yılı belediye meclisini gösteren yağlı boya tablo hakkında bilgi veren Gürkan, 1902 yılında 12 belediye meclis üyesinin yer aldığını ve 12 belediye meclis üyesinden 6’sının Türk ve Müslüman olduğunu diğer 6’sının ise gayrimüslim belediye meclisi üyelerinden oluştuğunu aktardı. Gürkan, "Diğer 6 belediye meclis üyesinden 1’i İtalyan, 1’i Rum, 1’i Bulgar, 1’i Ermeni, 1’i Roman ve 1’i Yahudi. Edirne; çok kültürlerin, farklı inançların farklı etnik kökenleri birbiriyle yaşama becerisini yüzyıllar öncesinde başarmış ve yaşatmış bir şehir. Ve biz Edirneliler, bu genetik kodlarımızda var olan bu özelliği halen kullanıyoruz. Mevlana’nın dediği gibi ‘Yaradılanı seviyoruz Yaradan da ötürü. Hoş geldiniz. Atatürk en son Edirne’ye Cumhurbaşkanı olarak 1930 yılında geliyor. Buradaki eşyalar Atatürk’ün kullandığı orijinal eşyalar. Atatürk sağlığında bir kez yüz maskının alınmasına izin veriyor. O maskla yapılan orijinal heykel bugün Tekirdağ’da sergilenen heykel biz de o heykelden bir mask alarak bu heykeli yaptık” diye konuştu.

Edirne’nin AB üyesi iki ülke olan Yunanistan ve Bulgaristan ile komşu olduğunu belirten Gürkan, “Binlerce yıldır kadim dostlarımızla dost ilişkilerimiz var. Bu ilişkiler her boyutta çok olumlu bir şekilde gelişerek devam ediyor. Özellikle ticaret anlamında çok iyi ilişkilerimiz var, Bulgaristan’ın dönem başkanlığı ile bu ilişkiler daha da iyi gelişti. Yunanistan’la da çabalarımız devam ediyor" dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, kendilerini güzel bir şekilde ağırlayan Başkan Gürkan’a teşekkür ederek, "Bize Edirne’yi çok güzel bir şekilde tanıttınız. Edirne ziyaretimizde bir dizi hedef var. Bulgaristan’a geçiş yaptık. Ve yarında Sınır Ötesi İşbirliği ile bir konferans yapacağız. Sizin şehriniz iki AB ülkesi ile sınır komşusu. Bu sene de kültürel miras yılı. Edirne’nin birçok yerini gezme fırsatını bulduk. Bugün ve yarın da ziyaretimiz devam edecek. Bir dizi proje ve programlar var. Sınır ötesi ilişkiler, bizim işbirliğimizde çok önemli. Bu konuda daha çok turizme odaklanmaktayız" diye konuştu.

Avrupa Birliği üyesi İsveç, İtalya, Romanya, Belçika, Bulgaristan, Finlandiya, Slovenya, Portekiz, Lüksemburg, Danimarka, Estonya, İrlanda, Litvanya, Letonya, Malta, Hollanda ve Hırvatistan ülkelerinin büyükelçileri de söz alarak Başkan Gürkan’a Edirne hakkında sorular yöneltti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükelçiler, Edirne Belediye Başkanı Gürkan'ı ziyaret etti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı