Dünya Haberleri

DÜNYA

  Büyükelçi Tan'dan Arizona ve California temasları

  A.A.
  17 Şubat 2011 - 10:31Son Güncelleme : 17 Şubat 2011 - 10:31

  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD'nin Arizona ve California eyaletlerinde temaslarda bulundu.

  Edinilen bilgiye göre, Büyükelçi Tan, temaslarının ilk durağı Arizona'nın Phoenix kentinde Azizona Türk-Amerikan Derneği ile Kültürlerarası Diyalog Vakfının düzenlediği iki ayrı toplantıda Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi.

  Toplantılara, Arizona'nın çeşitli kentlerinden gelen Türk-Amerikan toplumunun üyeleri yoğun ilgi gösterdi.

  Tan, toplantılarda, Türk-Amerikan toplumunun Amerikan iktisadi hayatına yaptığı katkıların her geçen gün arttığını, bununla birlikte Amerikan toplum ve siyaset hayatında daha fazla söz sahibi olunabilmesi için atılması gereken adımlar bulunduğunu belirtti.

  Türk-Amerikan toplumunun her ferdinin aynı zamanda Türkiye'nin birer elçisi olduğunu kaydeden Tan, Türkiye'ye menfi tutumları bilinen grupların çalışmalarını dengeleyebilmek için Türk-Amerikan toplumunun dayanışma içinde faaliyet göstermesinin önemine dikkati çekti.

  Tan, iş adamı Haldun Taşman'ın kurduğu, Türkiye'ye yönelik yardım projeleri geliştiren ve Amerikalılar ile Türk-Amerikan toplumunun katkısıyla çok sayıda yardım organizasyonuna imza atan "Turkish Philanthropy Funds" adlı yardım kuruluşunun genel merkezini de ziyaret etti.

  Türk girişimcilerin kurduğu, tüm eyaletlerin müfredatlarına uygun, ABD'de 100 binden fazla öğrenci ve öğretmene hizmet sunan "Adaptive Curriculum" adlı, internet üzerinden eğitim konusunda uzmanlaşmış şirkette de bilgi alan Tan, ayrıca 70 bin öğrencisi bulunan Arizona Eyalet Üniversitesinde "Küresel Teknoloji Geliştirme Merkezi" Başkanı Dr. Gary Grossman ve üniversitenin öğretim üyeleriyle bir araya geldi.

  Üniversitede çalışan Türk akademisyenlerin de katıldığı toplantıda, yaklaşık 250 Türk öğrencinin bulunduğu Arizona Eyalet Üniversitesi ile Türk üniversiteleri arasında işbirliği imkanları ele alındı.

  Tan, Phoenix'i ziyaretinde son olarak Phoenix Dış İlişkiler Komitesi adlı kuruluşta 200 kişilik bir gruba "Değişen Dünyada Türk-Amerikan İlişkileri" konulu konuşma yaptı. Konuşmaya, Arizonalı iş adamları, yerel siyasetçiler ve Arizona'da yaşayan Türk-Amerikan toplumunun temsilcileri katıldı.

  Büyükelçi Tan, temaslarının Los Angeles ayağında da ABD'de kamu diplomasisi alanında önde gelen eğitim kurumlarından biri olan Güney California Üniversitesi Kamu Diplomasisi Merkezinde, "Kamu Diplomasisi: Türk Deneyimi" başlığı altında, bu alanda çalışmalar yapan uzmanlar ve genç medya temsilcilerine ders verdi.
  Buradaki konuşmasında, Türkiye'nin kamu diplomasisi alanında yaptığı çalışmalardan örnekler veren Tan, Türk dış politikasının ana hatları ve ilkelerini anlattı, bu politikanın dışarıdan iyi anlaşılabilmesi için ciddi ve çok yönlü bir kamu diplomasisi yürütülmesinin önemini vurguladı.
  Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Tan, Los Angeles'ı ziyaretinde ayrıca Los Angeles Belediye Başkanı Antonio Ramon Villaraigosa ile bir araya geldi.
  (MEH-ÇA)
  10:12 17/02/11
  "

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı