Gündem Haberleri

  Büyükelçi Karslıoğlu'nu Richard Gere sandılar

  Celal ÖZCAN / MÜNİH
  26.07.2012 - 15:35 | Son Güncelleme:

  Almanya’nın Bayreuth kentinde düzenlenen geleneksel Wagner Müzik Festivali açılış törenine katılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu Amerikalı ünlü sinema yıldızı Richard Gere’le karıştırdılar.

  “Bayreuther Festspiele”nin Başbakan Angela Merkel, bakanlar, siyasetçiler, sinema ve moda dünyasından ünlü yıldızların katılımıyla dün akşam düzenlenen görkemli açılış töreninde kırmızı halıdan geçen davetliler, tam bir sürpriz yaşadı.

   

  BÜYÜKELÇİ KARSLIOĞLU'NI RICHARD GERE SANDILAR / FOTO GALERİ

   

  Ünlüleri görmek için opera binasını çeviren halk, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Karslıoğlu kırmızı halıdan geçerken bir anda alkışlamaya başladı. Alkış ve bravo seslerinin yükselmesi üzerine, bir Alman polis memuru durumu fark edip halkı aydınlattı.

   

  Polis memuru geçen kişinin Amerikalı yıldız Richard Gere değil, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi olduğunu söyledi.

   

  SULTAN ABDÜLAZİZ ÜÇ KOLTUK SATIN ALMIŞTI
  O dönemlerde eserleri İstanbul’da da sahnelenen ünlü Alman besteci Richard Wagner’in tasarımını hazırladığı ve 1867 yılında yapımına başlanan opera binasının maddi imkansızlıklar sebebiyle yapımına beş yıl ara verildi. Dönemin Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz, 23 Eylül 1872 yılında Nürnberg’de konakladığı sırada Richard Wagner Operası’ndan ailesi ve yeğeni Abdülhamit’le her yıl gelip izlemek için 300 akçe ödeyerek 329, 330 ve 331 numaralı koltukların sürekli olarak satın aldı.
  BİLET İÇİN 10 YIL BEKLENİYOR

  Başbakan Merkel de kırmızı halıdan geçerken, gördüğü ilgiden çok mutlu oldu. Alman TV dizilerinin Türk kökenli yıldızı Erol Sander, en büyük alkış alan yıldızların başında geldi.

   

  Wagner Müzik Festivali açılışına katılan politikacılar arasında eski dışişleri bakanlarından Hans Dietrich Genscher, şimdiki dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de vardı.

   

  Her yıl 25 Temmuz’da açılışı yapılan ve 25 Ağustos’a kadar süren operanın en ucuz bileti 230 euro, en pahalı bileti ise 970 eurodan satılıyor. Operadan bilet almak için yapılan yazılı müracaatta ancak 10 yıl sonra sıra geliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı