Gündem Haberleri

  Büyükelçi Bakü-Ceyhan'a desteğini yineledi

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü James Foley yaptığı yazılı açıklamada, WorldCom News adlı bir kuruluşun, şu anda ABD’nin AB büyükelçisi olan Morningstar’a atfettiği „Bakü-Ceyhan’da strateji değişikliği“ sözlerine ilişkin yayımladığı haberin tamamen kurgusal olduğunu bildirdi.

  Açıklamada, söz konusu haberde, 21 Ocak’ta Morningstar’a, „ABD’nin, Hazar havzasında Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı stratejisini gözden geçirmesi gerekebilir“ yolunda sözler atfedildiği, ancak haberin hiçbir temel taşımadığı vurgulandı.

  Foley, haberde tırnak içinde sözler verilmesine karşın, Büyükelçi Morningstar’ın sözü geçen tarihte New York’ta bile bulunmadığını, Columbia Üniversitesi’nde ya da başka bir yerde bu sözleri söylemediği gibi, kendisine atfedilen görüşlere katılmadığını kaydetti.

  Foley, 28 Ocak’ta Morningstar’ın da bu konuda Brüksel’de bir basın açıklaması yayımladığını, Columbia Üniversitesi’nin de internet sayfasında söz konusu haberin doğru olmadığına ilişkin bir yazının yer aldığını belirtti.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Foley, haberin „kasıtlı olarak“ yayımlandığı sonucunu çıkardıklarını kaydederek, açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

  „ABD, hedeflenen 2004 yılında tamamlamak üzere, mümkün olan en büyük gayretle, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı projesini hayata geçirmek için Hazar bölgesinde ilgili ülke ve şirketlerle işbirliği içinde çalışmaya ilişkin politikasını korumaktadır.“

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı