Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Büyükçekmece'de bazı heykeller tahrip edildi

  A.A
  27 Ağustos 2009 - 14:17Son Güncelleme : 27 Ağustos 2009 - 14:17

  Büyükçekmece'de Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali kapsamında dünyaca ünlü heykeltıraşlara yaptırılan bazı heykellerin kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce tahrip edildiği bildirildi.

  Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, yaptığı yazılı açıklamada, heykellere ve heykellerin sergilendiği alanlardaki mermerlere sürekli zarar verenlere karşı katı önlemler alınacağını, kültüre ve emeğe saygısızlık göstererek zarar verenlere karşı kayıtsız kalamayacaklarını belirtti.

  Kültürel miras olarak gelecek nesillere kalacak değerli eserlere kimsenin zarar verme hakkı ve haddi bulunmadığını vurgulayan Akgün, önemli heykeltıraşlar tarafından yapılan ve ilçede değişik alanlarda oluşturulan heykel parklarda sergilenen bu eserlere yapılanları büyük bir saygısızlık olarak nitelendirdiğini kaydetti.

  Eserlere zarar verenlerin ilçe dışından geldiğinin tahmin edildiğini vurgulayan Akgün, ilçe halkının bu eserlere gözü gibi baktığını ve korunmasında belediye personeline destek olduklarını aktardı.

  Akgün, açıklamasında, “Dünyaca ünlü heykeltıraşların bu eserlerine yapılan saygısızlığa karşı artık tahammülümüz kalmadı. 7 gün 24 saat özel güvenlik ekibi oluşturarak kültürel mirasımız olan bu eserlere zarar verenleri anında tespit ederek güvenlik güçlerine teslim edeceğiz” ifadesini kullandı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı