İSTANBUL HABERLERİ

Büyükçekmece Gölü’ndeki Islah Çalışması Meyvelerini Vermeye Başladı

IHA
30 Temmuz 2015 - 10:42Son Güncelleme : 30 Temmuz 2015 - 10:43

IHA

Büyükçekmece Belediyesi’nin, Büyükçekmece Gölü Dalyan bölgesinde gerçekleştirdiği ıslah çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.
Büyükçekmece Belediyesi’nin, Büyükçekmece Gölü’nün tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü ve E 5 Karayolu arasında kalan bölgede gerçekleştirdiği balçık temizleme çalışmalarının ardından gölde hayat yeniden canlanmaya başladı.
KAPSAMLI BİR ÇEVRE PROJESİ
Büyükçekmece Gölü’ne baraj yapılmasının ardından göl ile deniz arasındaki sirkülasyonun kesilmesinin ardından bölgenin fosseptiğinin de aktığı Dalyan bölgesi hızla kirlenmeye başlamıştı. Son yıllarda kötü kokularında yayılmaya başladı bölge geçtiğimiz aylarda Büyükçekmece Belediyesi tarafından temizlenmişti. Gölün dibinde biriken balçık ve atıkları özel bir sistemle temizleten Büyükçekmece Belediyesi’nin kapsamlı çevre projesi meyvelerini vermeye başladı. Dalyan bölgesinde sayıları yok denecek kadar azalan balık türleri yeniden bölgeye dönmeye başladı. Uzun yıllar sonra, Tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü ve çevresinde amatör balıkçıların yeniden görülmeye başlaması da bunun en somut göstergesi olarak yorumlanıyor.
BALIKÇILARIN SAYISI HER GÜN ARTIYOR
Büyükçekmece Gölü, Dalyan bölgesinde çok kapsamlı bir çevre projesi gerçekleştirdiklerini, gölün deniz tarafında kalan kısmının temizlendiğini açıklayan Belediye Başkanı Hasan Akgün, "Bu proje aslında çok kapsamlı bir çevre projesidir. Hem doğanın korunması, hem de gölde yaşayan canlıların yaşam kalitesini arttırmak adına önemli bir projeydi ve biz bunu başarıyla hayata geçirdik. Temizlenen bölge yeniden hayat bulmaya başladı. Kaybolmaya yüz tutan balık türleri yeniden gözlenmeye başladı. Bölgeye gelen amatör balıkçıların sayılarının her geçen gün artması ve elleri boş dönmemeleri de bunun göstergesidir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Büyükçekmece Gölü’ndeki Islah Çalışması Meyvelerini Vermeye Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükçekmece Gölü’ndeki Islah Çalışması Meyvelerini Vermeye Başladı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:16
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı