Dünya Haberleri

  Büyükanıt: Tasarı askeri ilişkilere zarar verir

  ÖZGÜR EKŞİ Roma'dan bildiriyor
  17.10.2007 - 16:11 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Ermeni tasarısı ABD Temsilciler Meclisi'nden geçerse askeri ilişkiler eskisi gibi olmaz. Lantos'un oyu sürpriz oldu" dedi.

  İtalyan Genelkurmay Başkanı'nın daveti üzerine Roma'ya giden Org. Büyükanıt, Türkiye Büyükelçiliği'nde yaptığı sohbet toplantısında şunları söyledi:

  LANTOS OYUNU NEDEN DEĞİŞTİRDİ?
  Sayın Lantos ile görüştüm, gerçekten çok olumlu konuşmuştu. Detayını söylemek çok önemli değil. İki kişi arasında geçti. Ama Lantos’un lehte oy kullanması benim için de büyük sürpriz oldu. Bir şeyler değişti. Bilmiyorum. Ne değişti bilmiyorum.

  Ben şubat ayında ABD’yi ziyaret ettim. Cheney dahil tüm yetkililerle görüştüm. Tüm yönetim bu tasarıyı desteklemeyeceklerini bana ifade ettiler. Son olarak Başkan Bush’un konuşması var. Eski Dışişleri Bakanları’nın açıklamaları var. Yönetim çalıştı. Ama çoğunluk onlarda değil. Taslak komiteden geçti. Komitedeki oylama önemli. Ne zaman gündeme alınır bilgim yok. Geçmemesini temenni ediyoruz. Bu tasarı geçerse askeri ilişkilerimizin eskisi gibi olması mümkün değil. Umarım geçmez.

  Umarım Türk-Amerikan ilişkileri daha iyiye gider. Bizim gayemiz asker olarak bütün ülkelerle iyi ilişkiler kurmak kimseyle düşman olmamak.

  TEZKERE OYLANMADAN YORUM YOK
  Tezkerenin taslağın elbette biliyoruz. Çünkü Dışişleri de Genelkurmay da katkılarını hep yapıyor. Tezkere hükümete yetki veren bir tezkere. Doğrudan Meclis TSK’ya yetki vermez. Hükümete yetki verir. İhtiyaç halinde hükümet TSK’ya yetki verir.

  Tezkerenin kabul edilmesinden önce benim herhangi bir yorum yapmam doğru olmaz. Çıktığı zaman görürüz. Meclis’te görüşülürken bir önerge verilir değişir. Herhangi bir yeri değişir. Bu ortaya çıkmadan herhangi bir yorum yapmak doğru olmaz.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı