Gündem Haberleri

  Büyükanıt orada dururken bize darbeci denmez

  Ayşegül USTA / DHA
  16.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İkinci Ergenekon Davası’nın görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD) eski Genel Sekreteri Birol Başaran savunma yaptı.

  Savunmasını hayatlarını kaybeden Kuddusi Okkır, Uçkun Geray ve Türkan Saylan’a ithaf eden Başaran “Hayatım boyunca Deniz Baykal’a rakip olmama rağmen bu davadaki duruşu nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi.

  Başaran, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın 27 Nisan 2007’de e-mutıra verdiğini hatırlatarak “27 Nisan 2007’de muhtırayı veren belli. Kendi eliyle yazdığını söylüyor. Eğer darbe planları suçsa, açın davayı. Yaşar Büyükanıt orada dururken bize burada darbeci denilemez. Mehmet Ali Pekgüzel ‘Bu işin özü bu’ diyor. Bu işin özü buysa sanık profili böyle olmamalı. Tuhaflık burada” diye konuştu. 2003-2004 arasında darbe planlandığı yönündeki iddialara ilişkin “İnsanlar toplanmış işler iyi gitmiyor demiş. Velev ki insanlar düşünmüş. Ancak TCK’nın 36. maddesinde ‘Gönüllü vazgeçme’ var. 2003- 2004 yılında hukukun dışına çıkılmış ise de vazgeçilmiş. 2003-2004’te yapılanları ben darbe girişimi olarak düşünmüyorum. İnsanlar kaygılandı. Hukukun dışına çıkıldığını düşünmüyorum” dedi.

  8 Şubat 2008’de ADD tarafında Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Hukuk ve Siyaset Okulu’ konulu panelde konuşma yaptığını belirten Birol Başaran şunları söyledi: “Panelde darbeyle ilgili hiçbir şey konuşulmadı. Soru cevap bölümüne gelindiğinde, ‘arkadaşlar kıvırtmaya gerek yok. Darbe mi? şeriat mı? kısmında ben darbeyi tercih ediyorum’ dedim. Darbe bir insanın kolunun kırılması ise şeriat kanser olmasıdır.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı