Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Büyükanıt: Bedelli yok

  Hürriyet İnternet
  28 Ağustos 2006 - 17:33Son Güncelleme : 28 Ağustos 2006 - 17:45

  Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanlığı görevini Genelkurmay Karargahında düzenlenen törenle Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a devretti. Genelkurmay Başkanlığı'nı Orgeneral Hilmi Özkök'ten devralan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bedelli askerlik konusunun zaman zaman gündeme getirilmesinden rahatsızlık duyduğunu ve bunun mümkün olmadığını söyledi. Büyükanıt, ancak ihtiyaç fazlası olması durumunda gözönünde bulundurulabileceğini kaydederek bu söylentilerin şehit yakınlarını ve Türk Ordusu'nu rencide ettiğini ifade etti. Bedelli askerlik söylentileri nedeniyle bazı gençlerin asker kaçağı durumuna düştüğünü vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, bu durumdan üzüntü duyduğunu belirtti.

  Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a devreden Orgeneral Hilmi Özkök, “Geriye dönüp baktığımda, görevini bitirmiş bir insanın huzurunu hissetmekte olduğumu öncelikle ifade etmek istiyorum” dedi.

  Orgeneral Özkök, törende yaptığı konuşmada, 4 yıl önce devraldığı, büyük bir şevk, heyecan ve onurla sürdürdüğü Genelkurmay Başkanlığı görevinin sonuna geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

  “52 yıldır şerefle ve kıvançla taşıdığım üniformama, 47 yıllık subaylığıma ve Türk Silahlı Kuvvetlerindeki kutsal görevime huzurlarınızda bugün veda ediyorum. Geriye dönüp baktığımda, görevini bitirmiş bir insanın huzurunu hissetmekte olduğumu öncelikle ifade etmek istiyorum. Beni izleyecek olan bütün komutanların bu görevi benden daha iyi yapacaklarına olan inancım, bu huzuru daha da derinleştiriyor. Arkama bakmadan onlara güven dolu olarak ayrılıyorum.”

  Göreve başladığı tarihten bugüne kadar geçen 4 yıllık süre içinde dünyada ve özellikle Türkiye'nin yakın çevresinde çok önemli gelişmelere tanık olunduğunu vurgulayan Orgeneral Özkök, bu gelişmelerin önemli bir bölümünün ülke güvenliğiyle de yakından ilgili olduğuna işaret etti. Orgeneral Özkök, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Geride bıraktığımız 4 yıl, birçok bakımdan yönetilmesi zor bir kriz ve değişim dönemi olarak tarihteki yerini alacaktır. Bu dönemdeki TSK'nın üzerine düşen görevleri ve çağın gerektirdiği uyarlamaları komutan arkadaşlarım ve karargah mensuplarımla oluşturduğumuz müşterek bir akıl ve gayretle gerçekleştirmeye çalıştık.”

  Komuta ettiği döneme ilişkin değerlendirmeyi TSK mensuplarına ve yüce milletin sağduyusuna bıraktığını ifade eden Orgeneral Özkök, gelecekle ilgili bazı öngörülerini dile getirmek istediğini belirtti.

  Orgeneral Özkök, soğuk savaş döneminin sona ermesiyle birlikte birçok ülke için genellikle tehditlerin ortadan kalktığını ve bu ülkelerin savunma harcamalarında anlamlı azalmalara gittiğini ancak Türkiye'nin güvenlik endişelerinin son dönemde çevresinde meydana gelen olaylarla daha da arttığını vurguladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı