Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Büyükanıt’a gideceğim

  04 Haziran 2007 - 00:00Son Güncelleme : 04 Haziran 2007 - 13:49

  Der Spiegel Dergisi’nin internet sitesine konuşan Türkiye Ermenileri Patriği II. Mesrob, Hrant Dink cinayetinin arkasındakilerin korunduğunu belirterek, konuyu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt ile görüşeceğini söyledi.

  TÜRKİYE Ermenileri Patriği II. Mesrob, Agos Gazetesi yayın yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra "Hepimiz Ermeniyiz" sloganlarıyla ortaya çıkan desteğin milliyetçi baskılar nedeniyle azaldığını, cinayetin arkasındakilerin korunduğunu, bu konuyu yakında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile görüşeceğini söyledi. Alman "Der Spiegel" dergisinin internet sitesinde yayınlanan söyleşide II. Mesrob şunları söyledi:

  "Sürekli olarak tehdit mektupları alıyoruz. Bu mektuplarda ’nerede oturduğunuzu biliyoruz ve sizi öldüreceğiz, cesetlerinizi taşıyacağız’ deniliyor. Bu nedenle geçen günlerde Ermeni okulları boşaltıldı. Bunun üzerine İstanbul valisine başvurduk. Bize, güvenlik için özel korumalar tutmamazı önerdi. Bu biraz komik bir şey. Çünkü, devletin öncelikli görevi yurttaşlarını korumaktır. Herhalde Türkiye’deki azınlıkları kovmak isteyenlerin sayısı artıyor. Özellikle genç Ermeniler bu yüzden ülkeyi terk etmekte. Çoğu ABD, Fransa ve Almanya’ya gidiyor. Biz seyahat özgürlüğüne karşı bir şey yapmak istemiyoruz ama bu kaçışı da durdurmak istiyoruz. Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra insanlar ellerinde ’Hepimiz Hrant Dink’iz, Hepimiz Ermeniyiz’ yazılı pankartlar taşıyıp destek verdi. Ancak bu dayanışma son dönemlerde milliyetçi çevrelerin sesini yükseltmesi nedeniyle azaldı. Hrant Dink cinayetinin arkasındakiler korunuyor. Yakında Ankara’ya gideceğim. Genelkurmay Başkanı’na bu konuyla ilgili açık bir şey söylemenin zamanı geldi."

  OSMANLI’YA HATA YAPTIK

  Patrik II. Mesrob, Ermeni diasporasının soykırım baskısını nasıl değerlendirdiği şeklindeki bir soruya da şu yanıtı verdi: "Bu taktik bize yardımcı olmaz. Tabii 1915 yılındaki kanlı olaya karşı suskun kalamayız. Ama Ermenilerin de Osmanlı hükümetine karşı silahlarını kaldırıp hata yaptıklarını da görmeliyiz. Osmanlı hükümeti de silahlı Ermenileri cezalandırma yerine Suriye çöllerine sürerek tüm Ermeni halkından intikam aldı. Bu korkunç dönem kesinlikle unutulmamalı ama biz herşeye rağmen ileriye bakmalıyız. Ermeni soykırımını kabul etme talebi şu anda bize yarar sağlamaz. Bu tutumumuz nedeniyle biz diaspora Ermenileri tarafından sık sık saldırıya uğruyoruz. ABD’deki Ulusal Ermeni Komitesi kısa bir süre önce bizi Türklerin işbirlikçisi olarak suçladı. Ama ben doğal olarak Türkiye’deki Ermenilerin yurtdışındakilerden farklı düşündüğünü sanıyorum. Diaspora Ermenileri her şeyin bir seferde gerçekleşmesini istiyor. Ama bu Türkiye gerçeğinden çok uzaktır. Ermeni soykırımının tanınmasında ısrar edilmesi yerine biz Türklerle Ermeniler, Türkiye ile Ermenistan arasında diyaloğun geliştirilmesi için çaba göstermeliyiz.

  Oyumuz AKP’ye

  Patrik, Tayyip Erdoğan hükümetinin kendilerine karşı yakın davrandığını ve bu nedenle de seçimlerde AKP’ye oy vereceklerini söyledi. Patrik, "Dürüst olmak gerekirse, Biz Ermeniler, AKP’yi CHP muhalefetine tercih ediyoruz. AKP azınlıklara karşı daha az milliyetçi bir tutum sergiliyor. Erdoğan hükümeti bizim taleplerimize karşı çok açık" dedi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 62 Yorum }
  • Rasim Uzuneyupoğlu 4.6.2007 11:04:54
   KURUMLAR ARASI ÇATIŞMAYI KÖRÜKLEYEREK , EMELLERİNE ULAŞMAYI HEDEF EDİNMİŞLER. SIRADA Kİ STRATEJİLERİNİ MERAK EDENİNİZ VARMI ?
  • CAN ARAL 4.6.2007 11:04:47
   AB, ABD, Barzani, Rumlar, Yunanlılar, içerdeki işbirlikçilerden sonra şimdi de Ermeniler AKP'yi desteklediklerini açıkladılar. Patriğin "CHP'den daha az milliyetçi" sözleri çok şey anlatıyor. Teşekkürler sn. Mesrob. Aydınlattın bizi.
  • saime yildirim 4.6.2007 11:03:02
   Bana da san ki akp iktidari döneminde milliyetcilik daha da artti gibi geliyor.Acaba neden?
  • DENİZ BİRLİK 4.6.2007 11:02:19
   AB,ABD,BARZANİ VE TALABANİ'DEN SONRA AKP NİN YENİ DESTEKÇİSİDE PATRİK 2.MESROB.
  • Barbaros Kaya 4.6.2007 11:00:33
   AKP NIN YANDASLARI VE YILMAZ SAVUNUCULARI NEDENSE:ABD,AB,BARZANI,TALABANI,MESROB,HAMAS...VE BUNLARIN AMACLARINI GOREMEYEN AKP YE OY VEREN KENDI VATANDASLARIMIZ.<br><br>COK ILGINC!!!
  • GERÇEK GERÇEK 4.6.2007 10:53:52
   demek akp daha hoşgörülü size ?? köprüyü geçene kadar :))
  Sayfa Başı
  Haberleraöfaöf sonuçlarıaöf sınav sonuçlarıaöf sınav sonuçları açıklandı mıAöf Final Ne ZamanSüper Lig puan durumuSüper Lig fikstür