Ege Haberleri

EGE

  Büyük ustaya Foça'da anma

  Hürriyet Haber
  04.08.2014 - 01:34 | Son Güncelleme: 03.08.2014 - 12:13

  İZMİR'in Foça İlçesi'nde Foça Belediyesi ile Foça Kent Konseyi Kültür, Sanat ve Edebiyat Kulübü, Türk Edebiyatı'nın büyük ustası Orhan Kemal için anma etkinliği düzenledi. Anma programına konuşmacı olarak, Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü de katıldı.


  Foça Beşkapılar Kalesi'nde Orhan Kemal'in 100'üncü yaşı için düzenlenen etkinliğe CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, CHP'li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, belediye meclis üyeleri, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ülkümen Rodoplu, CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer, sanatçılar ve edebiyatseverler katıldı.
  Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça'da ilklerin yaşandığını söyleyerek "Sanatçı kenti olan Foça'nın, bundan sonraki süreçte sanat şehri olması anlamında tüm çabamızı sizlerle beraber sergileyeceğiz. Tüm emeği geçenlere ve konuklara teşekkür ediyorum" dedi.
  Başkan'ın ardından söz alan yazar Ahmet Önel, Orhan Kemal'in herkesin üzerinde derin izler bıraktığını vurguladı. 1950'li yıllardan sonra, Türk Edebiyatı'na kattığı hareketlilikle, okur kesiminde ciddi bir artışı sağladığını kaydeden Önel, "Ben edebiyatta öykü ve roman çalışmalarımın yanısıra tiyatroya da gönül vermiş bir insanım. Ankara'da iken, tiyatro sevgimin oluşmasında çok önemli etkisi olan Ankara Sanat Tiyatrosu'nun ilk yıllarına da yakından tanığım. Orhan Kemal ile karşılaşmasam bile, onun rüzgarına orada tanığım. Onun o ünlü oyunu ‘72. Koğuş'un sahnelenme serüvenine tanıklık ettim. Orhan Kemal, bir roman ve öykü yazarı olduğu kadar tiyatro tarihimizde de önemli bir isim olması dolayısıyla, hepimizin takdirini ve sevgisini kazanmış olan çok önemli, usta bir yazardır" dedi.

  "BABAM BİR YAZI FABRİKASIYDI"
  Anma programının final bölümünde söz alan Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü ise, babası Orhan Kemal'in hayatından önemli bazı kesitleri ve büyük ustanın yazın özelliklerini dinleyenlerle paylaştı. Öğütçü, "Babam bir yazı fabrikası, hep yazmış. Ben babamı 13 yaşında iken kaybettim. Daktilo sesi kulağımda yer etmiştir. 2000 yılında onun eserlerini yaşatmak amacıyla bir müze kurdum. 1960-61 yıllarında gazetelerde tefrika edilmiş yazılarını buldum ve roman haline getirdim. 7 kitap çıkardım. Babamın otobiyografik hikayeleri vardır. Saklar, söylemez ancak okuyunca anlarsınız. Orhan Kemal'in eserlerinde kadın kahramanlar hep öndedir. Çok büyük bir Nazım Hikmet hayranıdır. Ona büyük bir saygı, sevgi ve dostlukla bağlanmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal ve Nazım Hikmet onun isimlerini vermeksizin romanlarındaki karakterlere esin veren insanlardır. Ancak, Orhan Kemal yaşıyor. Onu güzel insanlarla, sizlerle birlikte geleceğe taşıyacağız. Onun bekası, yaşaması, geleceğimizi aydınlatıyor. Orhan Kemal, umudun ve aydınlanmanın yazarıdır. 'Kara gün, kararıp gitmez!' derdi. O aydınlığa mutlaka kavuşacağız" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı