« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Büyük umutlar ve Schuster

Beşiktaş yönetiminin bu sezon başında büyük umutlarla takımın başına getirdiği Bernd Schuster'in koltuğu, Siyah Beyazlı takımın başında geçirdiği ilk 7 ay sonunda ciddi anlamda sallanmaya başladı.

ÖVÜNÇ ÖZDEM - İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş ile yıllık 2.7 milyon Euro'dan iki yıllığına mukavele imzalayan Alman teknik adam göreve başladığı ilk günlerdeki sonsuz kredili desteği tüketti. 2010 Temmuz ayında Beşiktaş teknik direktörü olduğunda futbolculuk kariyerinde yaptığı önemli işler, teknik adamlık macerasındaki geçmişi Alman teknik adama saygı duyulması için önemli veriler olarak göze çarpıyordu. Beşiktaş'tan önce Real Madrid'in başında oluşu, son 5 yıl içinde İspanya futbolunda kendini ispat edişi Siyah Beyazlı taraftarların ve camianın "Sarı Melek'e" saygı duymasının en önemli faktörleriydi.

Schuster, Beşiktaş tarihinin en yüksek ücret alan teknik direktörü olmasının dışında, bu sezon kurulan kadro da Siyah Beyazlı takımın tarihinin yine en yüksek bütçeli ve en "havalı" kadrosuydu.

Avrupa'da işler yolunda giderken, Süper Lig'deki istikrarsız tablo bir şekilde görmezden geliniyordu. Sezonun ilk yarısını lider Trabzonspor'un 14 puan gerisinde kapatılmasına rağmen, Schuster'in takımını UEFA Avrupa Ligi'nde yoluna devam ettirmesi, Ziraat Türkiye Kupası'nda da çeyrek finalde mücadele edilmesi ve yapılan önemli transferler Beşiktaş cephesinin 2011'e umut içinde bakmasını sağlıyordu.

Ancak 2011 yılı Siyah Beyazlılıar için çok kötü başladı. Ligde Bucaspor'a karşı alınan 5-1'lik galibiyetin ardından başlayan düşüş Beşiktaş'ın az olan şampiyonluk umutlarını tamamen bitirdi. UEFA Avrupa Ligi'nde de Dinamo Kiev'e iki maçta alınan 4'er gollü mağlubiyetler Schuster hakkında yapılan eleştirilerin yüksek sesle ifade edilmesinin önünü açtı.

Taraftar, futbolcular ve yönetim kurulu üyeleri Alman teknik adama verdikleri desteklerini bir bir çektiler.

Son oynanan Dinamo Kiev maçını eksi 18 derecede tribünden takip eden Siyah Beyazlı yöneticiler, 4-0'lık mağlubiyetin tek sorumlusu olarak Schuster'i gösteriyorlardı. Düşüncelerini mikrofonlar önünde veya çarpıcı açıklamalar ile dile getirmeseler de Schuster'in artık Beşiktaş teknik direktörü olarak başarılı olamayacağını basın mensupları ile ve kendi aralarında yaptıkları sohbetlerde açık yüreklilikle ifade ediyorlardı.

Beşiktaş başkanlık koltuğunda 7. yılını doldurmasına kısa bir süre kalan Başkan Yıldırım Demirören ise Siyah Beyazlı kulübün başında yaşadığı tecrübelere dayanarak Alman teknik adamın arkasında durduğunu ifade ediyor ve en az sezon sonuna kadar Beşiktaş teknik direktörünün yine Schuster olacağının altını çiziyordu. Başkanlık süresi boyunca takımını Del Bosque, Rıza Çalımbay, Tigana, Ertuğrul Sağlam ve Mustafa Denizli'ye emanet eden Demirören, Schuster'in arkasında durmaya devem edeceğini üstüne basarak dile getiriyor.

Yıldırım Demirören'in bu koşulsuz desteğini rağmen önümüzdeki günler hem Beşiktaş hem de Schuster için oldukça zor geçecek. Türkiye Kupası'nı kaldırmak bu sezonun en yakın hedefi olarak gözükse de, tarihinin en yüksek bütçeli kadrosuna sahip olan Beşiktaş'ı bu başarı kesinlikle tatmin etmeyecek.

SCHUSTER GİDERSE NE OLACAK!

Alman teknik adamın istifa etmesi veya görevden alınması durumunda yerine bugüne kadar kimin geleceği konusunda net bir karar verilmedi. Avrupa'da şu an için bir takım çalıştırmayan ve adı Schuster gibi "kariyerli" olarak anılan isimler gazetelerde bir bir Beşiktaş ile anılmaya başlandı. Claudio Ranieri, Rafael Benítez, Jesualdo Ferreira, Luiz Felipe Scolari, Christoph Daum ve tabi ki Lucescu Siyah Beyazlı takımın yeni teknik direktörü olabilecek isimler arasında gösteriliyorlar.

Son yıllarda başarılı olan yerli teknik adamlardan ise adı Beşiktaş'a yakın olan bir isim bulmak çok zor. Ertuğrul Sağlam, Rıza Çalımbay, Fatih Terim, Abdullah Avcı ve Mehmet Özdilek isimlerinden birinin Beşiktaş'ın başına yeniden veya ilk kez geçme ihtimalleri çok zor gözüküyor.

SCHUSTER'İN TAZMİNATI

Alman teknik adam önümüzdeki günlerde görevinden istifa ederse kendisine Beşiktaş'tan almayı hak ettiği ücret dışında bir ödeme yapılamayacak. Ancak yıllık 2.7 milyon Euro ücret alan Schuster'in görevine yarın veya bu sezon içinde son verilirse çalıştığı dönemin karşılığı ödenecek. Geriye kalan yani 2011-2012 sezonunun sonuna kadar olan ücretin ise yüzde 60'ı Alman teknik adamın hesabına yatırılacak. Eğer Schuster sezon sonunda görevden alınırsa kendisine sadece 2011-2012 sezonunda ödeneceği belirtilen 2.7 milyon Euro'nun yüzde 60'ı ödenecek. Bu rakam ise 1 milyon 620 bin Euro'ya karşılık geliyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler