« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Büyük Türk Futbolu bir hakem daha yuttu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Geçen pazar oynanan Galatasaray - Beşiktaş maçında verdiği kararlar meslek yaşamına nokta koydu. Maçtan sonra ‘altı hafta dinlenme’ cezası aldı. Ama eleştiriler kesilmek bilmedi. O da çareyi istifa etmekte buldu. Ali Aydın hakemliğe başladığı ilk günden itibaren hep tartışma konusu oldu. Her maçı başlı başına bir olaydı... Tıpkı onu istifaya götüren sonuncusu gibi.

Alp ULAGAY

1998’in 12 Nisanı. Tüm Türkiye gözünü Fenerbahçe’yle Galatasaray arasındaki şampiyonluk mücadelesine çevirmiş. Galatasaray, Altay karşısına liderlik için çıkıyor. Sahada uzun boylu, sırım gibi bir hakem var. 1.90 m’yi aşan boyuyla Ali Aydın, tüm futbolculara tepeden bakıyor. Kararlarından gayet emin. Ama 33. dakikada Altaylı Serdar’ı iki sarı kartla oyundan ihraç ettiktan sonra ortalık karışıyor. Galatasaray maça tüm gücüyle asılıyor. 6-1’lik galibiyetle sarı-kırmızılılar averajla liderliğe yükseliyor. Maçtan sonra Ali Aydın’ın kimi aracıları araya sokarak iki Galatasaraylı Hakan Şükür ve Hagi’nin formalarını istediği dedikodusu çıkıyor. Aydın’ın inkar etmesine karşın Fenerbahçe yöneticileri sözlerini esirgemiyorlar. Ligin kaderinin hakem hatalarıyla belirlendiğini söyleyip federasyona veryansın ediyorlar. Forma isteme olayından sonra Ali Aydın’ın ismi de Galatasaraylı hakeme çıkıyor. Öyle ki yıllar sonra bile defalarca yalanladığı bu olayın yüzüne vurulmasından kurtulamıyor.

3 YILI DAHA VARDI

Ali Aydın, 1962 Ordu doğumlu. Yani halen 42 yaşında ve üç yıl daha hakemlik yapma hakkı bulunuyor. Aslında Turizm Otelcilik mezunu ama babasından kalan fındık fabrikasını işletiyor. Eşi ve 12 yaşındaki kızıyla Ordu’da yaşamaya devam ediyorlar.

Gençlik döneminde uzun boyunun da avantajıyla basketbol oynadı. Bir tandığının teşvikiyle, biraz da tesadüfen 1991’de hakemliğe başladı. 1997’de yönettiği olaylı bir 2. lig maçıyla adını duyurdu. Diyarbakırspor’un sahasında Adanaspor’a 2-1 yenildiği maçta verdiği kararlar çok eleştirildi ama cesur tutumu sayesinde Türkiye Futbol Federasyonu yöneticilerinin de gözüne girmeyi başardı. 1. ligdeki ilk maçını 1997-98 sezonunda yönetti. O sezon çok eleştirildiği Galatasaray-Altay maçı dahil toplam sekiz karşılaşmada düdük çaldı.

Ali Aydın’ı tüm Türkiye’nin diline düşüren maç ise 2001-02 sezonunda oynandı. Yine Fenerbahçe - Galatasaray rekabetinin ligin tepesine yansıdığı bir dönem. 16 Şubat akşamı lider Galatasaray’ı kendi evinde ağırlayan Fenerbahçe’nin hedefi, alacağı galibiyetle rakibiyle arasındaki farkı kapatmak. Maça hırslı başlayan sarı-lacivertliler erken bir gol bulup öne geçer. Maçın ikinci yarısında ortam gerilir. Maçın 64. dakikasında Galatasaray’dan Emre’nin kırmızı kart görmesinden sonra işler iyice çığrından çıkar. Ali Aydın, sinirlerine hakim olamayan üç Galatasaraylı oyuncuya daha kırmızı kart gösterir. Sarı-kırmızılılar maçın son 20 dakikasını yedi kişiyle oynarlar. Maçtan sonra tüm Galatasaray kulübü idarecileri Aydın’ı ağır şekilde suçlar. Ama bu maçta gözlemciler tarafından başarılı bulunan Ali Aydın, sezonun en çok maç yöneten hakemlerinden biri olur.

Ligin en gözde hakemlerinden birisi diye görülmesine karşın Ali Aydın, tartışma yaratmayı sürdürdü. 8 Kasım’da İstanbul’da yağmurlu bir havada oynanan Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçında, Rizespor’un Kolombiyalı savunma oyuncusu Victoria’yı 86. dakikada ikinci sarı kartı göstermesine karşın kırmızı kartla oyundan ihraç etmeyi unuttu.

Maç sonrası bu hatasını farkeden spor muhabirlerine ’Kartın üzerindeki yazılar yağmurdan silinmiş’ cevabını verdi, mahcup bir ifadeyle. Ama hatanın faturası hem Aydın’a hem de 1-1’lik sonuca sevinen Rizespor’a kesildi. Kural hatası nedeniyle maçın tekrarına karar verildi.

Son düdüğünden sonra neler yazıldı?

Vedat Okyar (Hürriyet) Ali Aydın bitmiş. Fenerbahçe maçında yaptığı hatadan sonra artık hakemlik değil, eyyamcılık yapıyor. Hakemliği bitmiş bir adamın elinden düdüğü alacaksın.

Deniz Gökçe (Akşam) Bu Ali Aydın var ya, hem iyi hakem hem de yatacak yeri olmayan ilginç bir kişi. Maçı ne güzel götürürken, futbol adına toleranslı davranırken, öyle bir penaltı düdüğü çaldı ki evlere şenlik.

İsmet Tongo (Fanatik) Maça şartlandırılmış çıkan Ali Aydın’ın rezil ettiği bu maç tarihe de bu olaylarıyla geçti.

Hıncal Uluç (Sabah) Ali Aydın, ortada penaltı menaltı yokken iki düdükle maçı Beşiktaş’a hediye etti. Böylece de Beşiktaş yöneticilerinin ağzı kapanmış oldu.

Özcan Pehlivanoğlu (Zaman) Ali Aydın dün gece kendi halinde giden maça, bir hakem tarafından nasıl parmak atılır ve maç ısıtılır hepimize gösterdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz