Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Büyük tarihçi öldü

  Hürriyet Haber
  12 Ocak 2011 - 17:32Son Güncelleme : 12 Ocak 2011 - 17:32

  Yaşayan en büyük İslam sanatı tarihçisi Prof.Dr. Oleg Grabar hayatını kaybetti.

  Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesinden (SSM) yapılan yazılı açıklamada, “yaşayan en büyük İslam sanatı tarihçisi” olarak kabul edilen Prof. Dr. Oleg Grabar'ın, abd Princeton'daki evinde 8 Ocak Cumartesi günü 81 yaşında hayata gözlerini yumduğu belirtildi.

  Oleg Grabar'ın, SSM'ye kurulum aşamasından itibaren görüşleriyle yön verdiği, 2004 yılından itibaren de Müzenin Uluslararası Danışma Kurulu üyesi olduğu vurgulanan açıklamada, SSM Müdürü Nazan Ölçer'in şu görüşlerine de yer verildi:

  “Bir özel koleksiyondan müzeye geçiş aşamasında Sakıp Sabancı Müzesi'ne geniş bir vizyon kazandırmış olan Oleg Grabar, son derece kıymetli bir akademisyen ve hepimizin sevgili dostuydu. Yetiştirdiği bilim insanları, onun misyonunu gelecek kuşaklara aktarırken, yazdığı kitaplar da her zaman en değerli başvuru kaynağı olmayı sürdürecek. Onu daima hatırlayacak ve çok özleyeceğiz. Bütün sanat tarihi camiasının başı sağ olsun.”

  PROF. DR. GRABAR

  Erken ve Ortaçağ tarihinde uzman olan tanınmış Bizantinolog Andre Grabar'ın oğlu olan Oleg Grabar, Strasbourg'da 1929 yılında doğdu.

  Grabar, 1948 yılında abd'ye gitti. Öğrenimini, Paris, Harvard ve Princeton üniversitelerinde tamamlayan Grabar, 1954-1969 yılları arasında Michigan Üniversitesinde ders verdi, aynı üniversitede 1964 yılında profesör unvanını aldı.

  1969 yılında Harvard Üniversitesinde ders vermeye başlayan Grabar, 1990 yılında Princeton Üniversitesine geçinceye kadar bu görevine devam etti. 1998 yılında emekliye ayrılan Oleg Grabar, “Emeritus Profesör” olarak öğrenci yetiştirmeyi ve yayın yapmayı hayatının sonuna kadar sürdürdü.

  Pek çok İslam sanatı tarihçisinin yetişmesine katkıda bulunan ve 50'den fazla esere imza atan Prof. Dr. Grabar'ın çalışmaları arasında Türkçeye çevrilen ve İslam sanatı konusunda temel bir başvuru kaynağı olarak kabul edilen “İslam Sanatının Oluşumu” adlı yapıtı da bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı