Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Büyük takım

TEKNİK adamlar bir şeyler yapmak istiyorlar ama şunu bilemiyorlar: Daha doğrusu bu teknik adamlar herhalde hayatlarında hiç ticaret yapmamışlar.

Çünkü, ticaret yapmak insana güzel dersler veriyor. Çünkü, ticarette bir söz vardır; "kár, zararın kardeşidir" diye. Ama ticarette daha da önemli bir şey vardır, iyi giden bir stili bozmayacaksın. Yani, o işte para kazanıyorsan artık orda çalışanlarla oynamayacaksın. Ancak rötuşlar yaparsın ufak ufak...

Dün gece Ersun Yanal, Serkan’ı orta sahaya aldı, değişik bir şeyler yapmak istedi. Bu değişiklik de semeresini verdi! Galatasaray 2-0 öne geçti. Bu sefer değişiklikten vazgeçti, başarılı oldu ama tabela 2-0 aleyhine gösteriyordu.

Dalga geçiyorlar!

Maçı seyretmeyenler, "Galatasaray futbol oynadı, Trabzonspor çok kötüydü" diyebilir. Aslında hayır. Arda, arka direğe bir top kesti, "olursa kafa golü olsun, olmazsa gol olsun" diye... Ve bu ortada golü atan Arda değildi, golü yiyen kaleci Tolga’ydı. Üstüne bir karambol topu... Adamlar iyi paylaşılmamış, Servet’in eliyle attığı gol...

Hakemler mutlaka hata yapacaklar. Bu da çok doğal. Ama bir takımın lehine diğer takımların da aleyhine olursa, işte o zaman yangın çıkıyor. Sinan Engin’in dediği gibi... Servet’in eliyle attığı golü bütün futbolcular görüyor. Hatta birbirleriyle dalga geçiyorlar, "golü nasıl elle attın?" diye. Ama hakem görmüyor. Tribünlerin gördüğünü görmeyen hakemlerle, aslında futbolcular dalga geçiyor.

Trabzonspor pozisyon da yakaladı ama aynı pozisyonları yakalayan Galatasaray gol attı. Aradaki fark neydi? Tecrübe.

İkinci yarı fiyasko

Galatasaray’ın bu sezon oynadığı en rahat rakip oldu Trabzon. Çünkü, Trabzon ne defans yapabildi ne hücum. Galatasaray 10 kişi kaldığı zaman bile Trabzon etkili olamadı, Galatasaray etkiliydi. Trabzon’un bu maçtan çıkaracağı dersler var. Eğer çıkarabilirse şampiyonluğa ortak olabilirler. Ama çıkaramazsa içten karışıp, hedeften uzaklaşırlar. Ha, Galatasaray çok mu iyiydi? Hayır. Hakem derseniz o da kötü. Maçın ikinci yarısı derseniz, fiyasko.

Yani, neresinden bakarsanız bakın, Galatasaray açısından rahat kazanılmış 3 puan. Trabzonspor için sûkut-i hayal... Trabzonspor kötü oynayabilirdi. Ama kötü mücadele edemezdi. Fakat onlar ikinciyi yaptılar. Galatasaraylı birisine "bu maç böyle biter" derselerdi, inanamazdı. Yalnız şunu unutmamak gerekir, ligin genelinde alınan neticelere bakarsak, sürprizler var. Bunun da sebebi, lige verilen aradır. Her aradan sonra sürprizler yaşanır. Peki, "bu maç da sürprizlere girer mi?" derseniz, girmez. Çünkü, Trabzon olduğundan fazla havaya girmiş, İstanbul’a gelmiş. Ama Galatasaray açısından bakarsanız, büyük takım. Aradaki fark skoru getirdi o kadar...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI