Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Büyük proje için ilk adım

  Özgür ALTUNCU - Ünsal ÇAKİN / DHA
  27 Ağustos 2009 - 16:54Son Güncelleme : 27 Ağustos 2009 - 17:24

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Boğazı'ndaki deniz suyunu, Haliç'e taşıyacak projeyi hayata geçirmek için ilk adımı attı.

  Haliç projesi için ilk adım

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

  Yıllarca Kağıthane Deresi'nin taşıdığı suyla beslenen Haliç, bölgedeki yoğun yapılaşma sebebiyle dereyi besleyen kaynakların zamanla kuruması yüzünden, kirlilik yaşıyor.

  Kağıthane Deresi'nin yalnız yağmur sularını taşıyan bir dere haline gelmesi üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu projeye göre, Haliç'e sürekli temiz suyun girmesini sağlamak için Boğaz suları tünelle Kağıthane Deresi'ne taşınacak. Ayazağa ile Sarıyer Büyükdere arasında "Avrupa Yakası 3. Kısım Atıksu Tünel İnşaatı" kapsamında inşa edilecek tünel için ilk adım bugün atıldı. 4 Bin 100 metre uzunluğundaki tüneli kazmak için 'TPM' adı verilen makina, bugün Ayazağa'da düzenlenen törenle bizzat İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından yeraltına indirildi. Boğaz'dan Ayazağa'ya kadar yeraltından kazılacak tünelle gelen su, burada terfi ettirilerek, Kağıthane Deresi'ne akıtılacak. Deire yatağında doğal seyrini izleyecek olan su, Haliç'e dökülecek. Projenin startını veren Topbaş, kazıyı yapacak TPM cihazını vinci bizzat kullanarak, yeraltına indirdi. Törenden sonra sorula yanıtlayan Topbaş, 38 milyon TL'ye mal olacak proje kapsamında, suyun geçeceği açıklanan Taşocağı ve Kağıthane dereleri üzerindeki yapılaşmaların ne olacağı sorusuyla karşılaşan Topbaş, " zamanı gelince gerekli düzenleme yapılır " dedi.

  Topbaş, Büyükşehir Belediyesi'nin Adalar'a çalışan deniz ambulanslarının yakıtlarını ödemediği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine "Biz Adalar'a gemi hibe ettik. O gemi adanın bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Partizanca bir yaklaşımımız olmaz" şeklinde konuştu. 3. Köprü tartışmalarıyla ilgili olarakta Topbaş, bugün 3.köprüye karşı çıkanların, dün diğer iki köprüye de karşı çıktıklarını söyleyip, " Sayın Başbakanımız döneminde İstanbul'un ulaşım master planını hazırlayan hocalar fena halde yanıldılar. Öngörüleri doğru çıkmadı. Şimdi aynı hocalar 3.köprüye karşı çıkıyorlar" diye konuştu.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı