Dünya Haberleri

DÜNYA

  Büyük Ortadoğu Gerginliği

  Hürriyet Haber
  27 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ocak 2011 - 01:25

  Tunus, Mısır ve Lübnan’daki gelişmeler, Amerikan yönetimini iki arada bıraktı. Bir önceki Bush Yönetimi’nde “özgürlük getirmek” için Ortadoğu’ya müdahale eden ABD, bu kez Tunus devrimiyle ateşlenen isyancı halklar ve bazı diktatörler arasında kaldı.

  ORTADOĞU ülkelerinde üst üste yaşanan önemli gelişmeler, diğer ülkeleri, dış politika alanında yeni modeller üretmeye zorluyor. Bu ülkelerin başındaysa, bölgeyi kontrol altında tutmak isteyen ABD geliyor. Tunus, Lübnan, Mısır ve diğer ülkelerdeki yeni durumları analiz eden Obama Hükümeti, bu ülkelerin gerek liderleriyle, gerekse de halklarıyla olan ilişkilerini gözden geçirmeye başladı. Tunus’ta Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali’yi sürgüne gitmek zorunda bırakan halk ayaklanmasına destek veren ABD, birkaç vesilede yapılan açıklamalarda, Tunus halkının demokratik taleplerini önemsediğini tüm dünyaya duyurdu.
  Obama’dan eylemcilere destek
  Bu aşamada daha kritik olan ülkeyse Mısır. Otuz yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhine düzenlenen şiddet içerikli sokak gösterilerinin, şu âna kadar Mübarek’le ilişkilerini sıcak tutmayı tercih eden Obama yönetimi açısından ciddi bir sorun yaratabileceğinden ve zaten Amerikan karşıtı olan Mısır halkının, bu muhalefetini daha da derinleştirebileceğinden endişe ediliyor.
  Bazı think-tank kuruluşları, bu durumu bir fırsata çevirip, Mısır lideriyle araya belli bir mesafe kurmak suretiyle, sıradan insanın gözündeki Amerika imgesini olumlu yöne doğru çekme politikasının daha doğru olacağını savunuyor. Hattâ, önceki gün yaptığı konuşmada Obama’nın, Tunus halkının yanısıra, “tüm halkların demokratik talepleri”ne sahip çıkmasını, Mısır’daki Mübarek karşıtlığına örtülü bir destek olarak yorumlayanlar bile var.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı