« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Büyük ödül Elvan'a

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK)Fair Play Komisyonu'nun düzenlediği Türkiye Fair Play Ödülleri sahiplerini buldu.

A.A
SON GÜNCELLEME

Olimpiyatevi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında TMOK Başkan Yardımcısı Türker Arslan, büyük ödüle milli atlet Elvan Abeylegesse'nin layık görüldüğünü söyledi.

TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Oktar Tertemiz ve Fair Play Komisyonu Başkanı Murat Özbay'ın da hazır bulunduğu toplantıda kısa bir konuşma yapan Arslan, davranış, kariyer ve tanıtım kategorilerinde ödülleri verdiklerini belirterek, “Geçen yıl Berlin'de Dünya Atletizm Şampiyonası'nda ayakkabılarını otelde unutan Etiyopyalı atlete yedek ayakkabılarını vererek rakibinin yarışmasını sağladı. Elvan'ın ayakkabıları ile yarışan Etiyopyalı atlet Melkamu 10 bin metrede ikinci olarak gümüş madalya aldı. Biz de Elvan'a bu hareketinden dolayı Türkiye Fair Play'in en büyük ödülünü verme kararı aldık” dedi.

Türker Arslan, Beşiktaş'ın tecrübeli kalecisi Rüştü Reçber'e de Denizlispor maçında kendisinden çıkan top sonrası aut kararı alan hakemi uyarması nedeniyle Kutlama Mektubu verme kararı aldıklarını dile getirdi.

Fenerbahçe Kulübü'nün Rüştü ile ilgili iddialarının hatırlatılması üzerine başkan yardımcısı Arslan, “Rüştü ile ilgili spekülasyonlar yapılıyor. Bunlar bizi ilgilendirmiyor. Ancak suça yönelik durum kesinleşirse bizim her zaman ödülü geri alma durumumuz var. Ama kendisine 4 Haziran tarihinde ödülünü vereceğiz” diye konuştu.

Geçmiş yıllarda Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Başkanlığı da yapan Arslan, Fenerbahçe Kulübü'nün Rüştü ile ilgili iddialarının ardından Futbol Federasyonu'nun soruşturma açmasının doğal olduğunu, kişisel kanaatinin bu konuda suç unsurunun bulunmadığını söyledi.
Türker Arslan, son olarak kendilerinin fair play ödülü verirken, sportif başarıdan çok spor için yapılan hareketleri ödüllendirdiklerini sözlerine ekledi.

ÖDÜL ALANLAR

Türkiye Fair Play Ödülü'ne layık görülen kişiler ise şöyle:

Davranış Dalı
-------------
Büyük Ödül: Elvan Abeylegesse (Milli Atlet)
Şeref Diploması: Ayhan Tuzlalı (Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğrencisi-Yüzücü), Sezer Karapınar (Kahramanmaraşspor 17 Yaş Altı kalecisi), Yusuf Bahri Keskinalemdar (Çorlu Gençlerbirliği Kulübü futbolcusu)
Kutlama Mektubu: Rüştü Reçber (Beşiktaş kalecisi)

Kariyer Dalı
------------
Büyük Ödül: Amine Altın (Beden Eğitimi Öğretmeni)
Şeref Diploması: İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü
Kutlama Mektubu: Prof. Dr. Sami Mengütay (Kano Federasyonu Başkanı-Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Tanıtım Dalı
------------
Büyük Ödül: İzmir Kazım Dirik İlköğretim Okulu
Şeref Diploması: Faruk Sükan (Eski Edirne Milli Eğitim Müdürü)
Kutlama Mektubu: Prof. Dr. Yavuz Taşkıran (Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Yüksek Okulu Müdürü), Voleybol Yıldız Kız Milli Takımı

Bu arada, Türkiye Fair Play Ödülleri, 4 Haziran Cuma günü Olimpiyatevi'nde gerçekleştirilecek törenle sahiplerine verilecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz