Dünya Haberleri

  Büyük koalisyon için ilk sondaj yapıldı

  AA
  01.12.2017 - 09:58 | Son Güncelleme:

  Almanya’da Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, büyük koalisyon olasılığını görüşmek amacıyla Hıristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partisi Genel Başkanı Horst Seehofer ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz’u kabul etti.

  CDU/CSU, FDP ve Yeşiller arasında yapılan koalisyon ön görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından devreye giren ve iki haftadır görüşmelerde bulunan Steinmeier’in son konukları CDU/CSU ve SPD liderleri oldu. Bellevue Sarayı’nda 2 saat 15 dakika süren görüşmeden sonra taraflar herhangi bir açıklama yapmadan ayrıldı. 

  SPD yönetiminin bu görüşmenin ardından parti üyelerine büyük koalisyon veya azınlık hükümetine destek konusunu sorması bekleniyor.
  SPD’nin büyük koalisyona ‘Evet’ demesi durumunda CDU/CSU ile müzakerelere oturacak. SPD’den büyük koalisyona ‘Hayır’ denmesi durumunda ise azınlık hükümeti ya da yeniden seçim gündeme gelecek.

  Büyük koalisyon için ilk sondaj yapıldı

  ‘HOP HOP HOP GLİFOSAT STOP’
  Bellevue Sarayı’ndaki görüşme esnasında sarayın karşısında toplanan yaklaşık 100 kişinin, CSU’lu Tarım Bakanı Christian Schmidt’in Glifosat zehirinin kullanımının uzatılmasına onay vermesini protesto ederek, “Hop Hop Hop Glifosat stop” diye slogan atması dikkati çekti.

  GABRİEL: HIZLI GELİŞME BEKLEMEYİN
  ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ZDF kanalında yayınlanan ‘Heute Journal’ programında yaptığı açıklamada, Almanya’da kimsenin hızlı gelişme beklememesi gerektiğini söyledi. Önceki görüşmelerin haftalar sürmesine rağmen bir sonuç getirmediğini hatırlatan Gabriel, “Hiç kimse SPD’den Jamaika koalisyonunun başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ‘Tamam hükümette bir iki koltuk alalım ve harika tamam devam ediyoruz’ demesini beklemesin” dedi.

  Etiketler: MERKEL , SCHULZ
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı