Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Büyük kayıp

BEŞİKTAŞ için prestij, Fenerbahçe için şampiyonluk yarışında hedefe ilerlemesi için kazanması gereken bir maçtı. Bu futbolculara büyük stres yükledi. Bu da maça yansıdı.

Öncelikle Beşiktaş’tan söz etmek istiyorum... Çok akıllı, ciddi, topu ayaklarında tutarak kontrollü bir oyun sergilediler. Dan-dun ileri vurmadan oynadılar ki, bu da çok önemli bir futbol anlayışı. Topa sahip olup, mümkün olduğunca oyunu kendileri yönlendirmeye çalıştılar. Bir yerde şans da yanlarındaydı. Çünkü Sergen’in golleri karambol toplarından geldi. Bunu söylerken Sergen’in dönerek attığı golün çok güzel olduğunu da belirtmeliyim. Tümer topa sahip olarak F.Bahçe’ye oynama izni vermemeye çalıştı. Sergen iki golün dışında fazla bir şey yapmadı. Ancak bu iki gol belki de Fenerbahçe’nin şampiyonluğuna malolacak.

Pozisyon üretemiyor

Fenerbahçe’ye gelince... Silahları olan bir takım gibi gözüküyor... Rakibine göre oyunda üstün gözüküyor, doğru... Ama pozisyon üretemiyor. Çünkü futbolcuları ikili mücadeleye girip kazanmak için uğraşmıyor. Tuncay ile Nobre’nin attıkları kafa golleri de güzeldi. Yalnız Fenerbahçe’nin savunmasına ne demeli... Şampiyonluğa giden bir takımın savunması rakibine böyle pozisyonlar vermemeli. F.Bahçe 1-0 önde ve 2-1 yenik duruma düşüyor. Bu nasıl izah edilir belli değil. Oyunun hakimiydi F.Bahçe, ama Beşiktaş’ın planlarını istediği gibi uygulamasına engel olamadı. Rakibin orta sahada iyi top çevirip, çabuk çıkarak gol atma düşüncesine teslim oldular. Tamam F.Bahçe istekliydi ve mücadeleciydi, ama bunu skora yansıtacak kadar etkili olamadı.

Bu arada Daum’un ikinci yarıda sahada yaptığı değişiklikde akıllıcaydı. Daum’un Ümit’i sağa çekmesi iyi oldu. Ama F.Bahçe Anelka’yı yine kullanamadı. F.Bahçe ya çok pas yaparak, ya da çok geri oynarak rakibine toparlanma fırsatı veriyor. Karşısındaki takım da Beşiktaş’tı ve sıradan bir takım değildi. Ankaraspor, Fenerbahçe’yi yeniyorsa, Beşiktaş da yenebilirdi. Çünkü karşısındaki zaten sıradan bir takım değildi. F.Bahçe çok büyük bir takım olmasına rağmen büyük futbol oynamadı.

Hakem iyiydi

Golere rağmen sahaya bakıyorsun, "Bu da ne güzel oynadı" diyeceğim bir futbolcu yok. Sinir harbi içinde geçen bir maç oldu. Bu da hakemin her verdiği kararda protestoya yol açtı. Türkiye’de bir gelenek yerleşti. Bir takım kendi aleyhine bir karar gördü mü, hemen protesto. Oysa hakem Selçuk Dereli gayet güzel yönetti maçı. Türkiye’de futbolcular da artık en ufak mücadelede faul beklemesin.

Dört gol oldu ve duran toplardan gelenler ağırlıklıydı. Bunu göz önüne alınca Türkiye’de artık top oynanmıyor gibi bir gerçek ortaya çıkıyor. Derbi sonuçta berabere bitti. Bu skor F.Bahçe için tabii ki kötü. Şampiyonluk yarışında büyük bir kayıp. Hem de öne geçtiği bir maçta beraberliği zor kurtardı. Yalnız bu skor Beşiktaşlıları da aldatmasın. "F.Bahçe’yi yeniyorduk elimizden kaçırdık" havasına girmesinler. Beşiktaş’ta oynayan çoğu futbolcu, Beşiktaş formasını giymeye ne hazırlar, ne de o becerileri var.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI