Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Büyük Kanyon’un buz ikizi

  Hürriyet Haber
  27 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 27 Temmuz 2012 - 07:08

  Antarktika’da keşfe çıkan İskoçyalı buzulbilimciler, ABD’nin ünlü Büyük Kanyon’u (Grand Canyon) büyüklüğünde bir kanyon buldular. Bu kanyonun tek farkı, buzla kaplı olması.

  RADARLA BULDULAR

  Antartika’nın buzla kaplı coğrafyasının altında ne yattığı hâlâ büyük ölçüde gizemini koruyor. Ancak İskoç buzulbilimciler beyaz kıtanın batı kıyılarında önemli bir keşfe imza attılar. Robert Bingham liderliğindeki İskoç ekip, 2400 kilometrelik bir keşif yolculuğu sırasında bölgede ilerlerken buzulun eriyen bir bölümünde su derinliğinin 1 kilometreyi aştığını görünce ölçüm yapıp buranın ABD’deki ünlü Büyük Kanyon’u (Grand Canyon) aratmayan büyüklükte bir kanyon olduğunu fark ettiler.

  BÜYÜK KANYON ANTARKTİKA'DA - FOTO GALERİ

  DEPREMLE OLUŞMUŞ

  Bingham ve ekibi, Ferrigno Çatlağı adını verdikleri ve kıtanın Güney Amerika’ya en yakın noktasına doğru kilometrelerce uzanan kanyonun milyonlarca yıl önce, Antarktika henüz ‘kuru bir kıta’ iken oluştuğunu tahmin ediyor. Görünüş itibarıyla dünyadaki diğer kanyonlara benzeyen Ferrigno Çatlağı, ABD’nin Arizona eyaletindeki Grand Canyon veya Antalya’daki Köprülü Kanyonu gibi akarsu aşındırmasından değil, büyük depremlerin yol açtığı tektonik çöküntü ile oluşmuş.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı