Ege Haberleri

  Büyük Kanal’da ikinci etap

  Hürriyet Haber
  01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyük Kanal Projesi ikinci etabı, Güneybatı Kuşaklama Kanalı temeli atıldı. Piriştina, ‘‘Körfez temizlenecek, sel baskınları önlenecek’’dedi.

  İZMİR Körfezi'ne kirlilik akışını önleyerek temizlenmesini sağlayacak Büyük Kanal Projesi, yoğun yağışlarda yaşanan sel baskınlarına da çözüm olacak. 25 Ocak'ta devreye alınan projenin, 7 ayda tamamlanacak 17 kilometre uzunluktaki ikinci etabı olan Güneybatı Kuşaklama Kanalı'nın temeli atıldı.

  NARLIDERE Belediye Başkanı Abdül Batur'la temel atma törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, ‘‘Körfeze akan kirlilik bu etabın bitmesiyle duracak. Ancak, projenin tek işlevi bu değil. Büyük Kanal tamamlanınca, yağışlarda İzmir hiçbir sorun yaşamayacak’’ dedi.

  NARLIDERE ile Konak arasında hergün körfeze akan 130 ton lağım suyu kollektörlerle Gümrük Pompa İstasyonu'na, oradan da Çiğli Atıksı Arıtma Tesisi'ne iletilecek. Toplam 2 trilyon 524 milyar liralık projeyle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan körfeze atık veren 50 hat iptal edilecek.ÊUtku BOLULU / İZMİR

  Hedef 2001 ilkbaharı

  İZSU'nun Büyük Kanal kapsamında 2001 yılında kent içinde yapacağı kazı ve kanal döşeme çalışmalarından sonra 2002 ilkbaharında körfeze kirlilik akışı tamamen duracak. Gümrük Basmane ve Gümrük Narlıdere (Güneybatı Kuşaklama Kanalı) çalışmaları başladı. Öte yandan, Güzelbahçe Paket arıtma tesisi, kollektörü ve kanalizasyon şebekesi yapımı, Kemeraltı kanalizasyon, yağmur suyu ve içmesuyu şebekesi ile diğer 8 ilçedeki 100 kilometre uzunluğundaki kanalizasyon yenileme ve ana kuşaklama kanallarına bağlanması için Aralık ayı içinde ihaleye çıkılacak. Büyük Kanal Projesi'nde son olarak Bastanlı, Ilıca ve Karşıyaka-Yalı ana kuşaklama kanalları yapılacak. Bu üç hatla ilgili projeler de yılbaşına kadar tamamlanarak yapımı için start verilecek.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, ‘‘Körfeze akan kirlilik bu ikinci etabın bitmesiyle duracak.’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı