Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Büyük heyecanın başlamasına 7 gün kaldı

Türkiye'nin, Erzurum ile ilk kez ev sahipliği yapacağı 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'na (Universiade Erzurum-2011) sayılı günler kala tüm hazırlıklar tamamlandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Denizden yaklaşık 2 bin metre yüksekte bulunan Erzurum'da yapılacak oyunlara, 57 ülkeden 3 bine yakın sporcu katılacak. Türkiye, oyunlarda toplam 152 sporcuyla madalya arayacak. Kış oyunlarında sporcular 11 ayrı branşta ter dökecek. Yarışmacılar, alp disiplini, buz hokeyi, kayaklı koşu, curling, kuzey kombine, kayakla atlama, biatlon, kısa mesafe sürat pateni, artistik patinaj, serbest stil kayağı ve snowboard branşlarında ülkelerini temsil edecek.

Erzurum'da, 27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında organize edilecek oyunlarda yer alan branşlar ana hatlarıyla şöyle:

-SNOWBOARD-

Snowboard, sörf, kayak ve kaykayın birleşiminden oluşan bir spordur. İniş yarışları, “mogul” teknikleri, yarım ve çeyrek rampalarda sergilenen numaralar, toz haline gelmiş kar üzerinde yarış gibi çeşitli tekniklerden oluşur.
Alp snowboard tekniğinde yarışmacılar, iniş yarışındaki gibi bir teknik kullanırlar. Dev Slalom adı verilen parkur geçitlerden oluşur. Yarışmacının amacı geçitleri unutmadan mümkün olduğunca hızla kaymaktır. Paraleyl Dev Slalomda, birbirine paralel iki parkurda yarışan iki yarışmacı vardır. Ekstrem Snowboard, dikey kayalık, oluk ve ağaçların bulunduğu eğimlerde yapılır. Yarışmacılar doğal engel barındıran 2 bin metrelik parkurda yarışırlar. Yarışmacılar, zaman ve stillerine göre değerlendirilirler.
Bu branşta yarışmalar, 29 ve 30 Ocak, 1, 3, 4 ve 6 Şubat tarihlerinde yapılacak.

Disiplinler:
------------
Erkekler: Half Pipe, Parallel Giant Slalom, Snowboard Cross ve Slope Style.
Bayanlar: Half Pipe, Parallel Giant Slalom, Snowboard Cross ve Stope Style.

-KISA MESAFE SÜRAT PATENİ-

Yarış çizgisinin olmadığı bir parkurda yarışan 6 patencinin bulunduğu, sürat ve dayanaklılığa dayalı bir spordur. Patenciler, 111,12 metrelik kulvarda yarışırlar. Ayrıca 4 kişilik takımların katıldığı bayrak ve yarışları da vardır.
Yarışmacılar başlangıçta hız kazanmak için kısa hızlı adımlar atarlar. Vücutlarını öne eğerek, dizlerini bükerler ve hız kazanmak için kollarını sallarlar. Köşelere gelindiğinde patenci çömelir ve elinin iç kısmıyla buza dokunarak, dönüşünü sağlar. Kısa Mesafe Sürat Pateni Yarışmaları, 28, 29 ve 30 Ocak tarihlerinde organize edilecek.

-KAYAKLA ATLAMA-

Dik bir rampadan aşağı kaymayı, havalanmayı, en yükseğe atlamayı ve düşmeden yumuşak bir şekilde iniş yapmayı kapsayan bir spordur. Yarışmacılar yatay duruşlarını bozmadan iniş yapmayı amaçlarlar. Yarışmacılar sadece atlayışlarıyla değil, kalkış, uçuş ve inişleriyle de değerlendirilirler. Kalkış sırasındaki vücut duruşu, uçuş ve iniş sırasında kayakların duruşu, mesafe ve stiller puanlamada rol oynar.
Yarışmacılar, yıllarca farklı teknikler deneseler de son olarak “V” tekniği adı verilen, kayakçının kayaklarının uç kısmını “v” şeklinde açarak, daha fazla yükseklik ve denge kazandığı teknik kullanılmaktadır.
Kayakla Atlama Yarışmaları, 28, 29 ve 30 Ocak ile 3 Şubat tarihlerinde yapılacak.
Disiplinler:
------------
Erkekler: Bireysel K95, Takım K95, Bireysel K125
Bayanlar: Bireysel K95

-SERBEST STİL KAYAĞI-

Serbest Stil Kayağı, kayağın akrobatik bir şekilde yapıldığı spordur. “Mogul” ve “Aerial” olmak üzere 2 ana türe ayrılır.
Mogul stilinde yarışmacılar, mogul adı verilen küçük çıkıntılarla dolu yüksek bir tepeden aşağıya doğru kayarken iki rampanın da üzerinden atlamak zorundadırlar. Aerial stilinde ise yarışmacılar, bir rampa üzerinden atlayıp, havada dönüşler ve spinler yaparlar. Daha sınırlı bir şekilde kullanılan “Acro” ise bir tepe üzerinde yapılan cimnastik hareketleriyle dansın bir araya gelmiş halidir. Bu 3 stil farklı parkurlarda gerçekleştirilir. Tamamı eğimli olan mogul parkurunda, mogul tümsekleri arasında yaklaşık 3,5 metre vardır.
Serbest Stil Kayağı Yarışmaları, 28 Ocak, 4 ve 5 Şubat tarihlerinde yapılacak.
Disiplinler:
------------
Erkekler ve Bayanlar: Kayak Kros, Mogul.

-BUZ HOKEYİ-

Buz üzerinde 2 takım halinde oynana bu sporda oyuncuların amacı, “pak” adı verilen diski sopalarıyla kontrol ederek, rakip kaleye göndermek ve sayı bulmaktır. Maçların süresi 60 dakikadır ve 20 dakikalık, 3 periyottan oluşur.
Takımlar en fazla 22 oyuncudan oluşur. Oyuncuların en az ikisi kalecidir. Sahada 1 kaleci, 3 hücum ve 2 savunma oyuncusundan oluşan 6 kişilik takımlar halinde mücadele verilir. Sürat ve manevra yeteneği gerektiren bu sporda oyuncular koruyucu giysiler ve patenlerle oynarlar. Bir oyuncu kural ihlalinde bulunduğunda hakem ceza olarak takımı bir süreliğine 5 kişi oynatır.
Buz Hokeyi maçları, 27, 28, 29, 30 ve 31 Ocak ile 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 Şubat tarihlerinde yapılacak.

-BİATLON-

Kayaklı Koşu ile atıcılığın bir araya getirildiği kış sporudur. Yarışmacılar zamana karşı yarışırken, hedefleri vurmak için dururlar. Ayakta veya yüzükoyun ateş edilebilir. Hedef kaçırıldığında yarışmacılar cezalandırılırlar. Bireysel etkinliklerde kaçırılan her hedef için 1 dakika ceza süresi eklenir. Diğer etkinliklerde ise kaçırılan her hedef için 150 metre kayma zorunluluğu getirilir.
Her bir yarışmacı sırtında 3,5 kilo ağırlığında bir tüfek taşır. Bu tüfeklerin 5,6 milimetrelik cephaneleri de elle doldurulabilir veya 5 mermilik şarjörleri vardır.
Biatlon yarışmaları 29 Ocak, 1, 2, 4 ve 5 Şubat tarihlerinde yapılacak.
Disiplinler:
------------
Erkekler: Bireysel 20 kilometre, Sprint 10 kilometre, Takip 12,5 kilometre, Toplu Çıkış 15 kilometre.
Bayanlar: Bireysel 15 kilometre, Sprint 7,5 kilometre, Takip 10 kilometre ve Toplu Çıkış 12,5 kilometre.

-CURLİNG-

“Rink” adı verilen buz pisti üzerinde 2 takım halinde oynanır. Takımlar 4 kişiden oluşur. Takımların amacı, “T” adı verilen halka hedefin merkezine rakip takımdan daha yakın taş kaydırmaktır.
Bir maç 10 raunttan oluşur. Her oyuncunun 2 atış hakkı vardır. Rinklerin her iki ucunda iç içe geçen halkalardan oluşan “ev” adı verilen skor alanları vardır. Ev, merkez ve T hatlarınca kesilen 4 ortak merkezli halkadan oluşur. Taşın atış sırasında elden çıkarılmış olması gereken çizgiye “hog” adı verilir. Taş evin gerisindeki çizgiyi geçerse, oyun dışı kalır.
Taşın kaymasını kolaylaştırmak için ise süpürge kullanılır. Süpürge sayesinde buz eritilir, sürtünme azalır ve taş ivmesini kaybetmez. Böylece taş daha uzağa, daha düz bir şekilde ilerler.
Curling yarışmaları, 28, 29, 30 ve 31 Ocak ile 1, 2, 3, 4 ve 5 Şubat tarihlerinde yapılacak.

-KUZEY KOMBİNE-

Kayakla atlama ve kayaklı koşunun biraraya gelmiş halidir. 2 gün sürer. İlk gün kayaklı atlamaya, ikinci gün kayaklı koşuya ayrılır. Yarışmacılar bireysel, sprint ve takım halinde yarışırlar.
Kayaklı koşuda yarışmacıların başlangıç sıraları bir gün önceki kayakla atlama sonuçlarına göre belirlenir. Yarışmacılar kayaklarının iç kısmına kar gelmesini engellemek için her bir bacağını öne atarak kayarlar. “Skating” adı verilen bu stille yarışmacılar ilerledikçe ağırlık bir kayaktan diğer kaya iletilir. Böylece yarışmacılar, saatte 30 kilometre hıza ulaşırlar.
Kuzey kombine yarışmaları, 28 ve 30 Ocak ile 1 Şubat tarihlerinde yapılacak.
Yarışma dalları:
----------------
Erkekler: Bireysel Gundersen K95/10 kilometre, Bireysel Toplu Çıkış 10 kilometre/K95, Takım 95/Takım 3x5 kilometre.

-ALP DİSİPLİNİ-

Kayaklarla birlikte yapılan, kapılardan geçerek en hızlı şekilde aşağıya inmenin temel olduğu bir yarışmadır. Kuzey disiplininden farkı, kayakçının ayaklarının topuklarının da kayağa bağlı olmasıdır. Hız ve dengenin sınandığı Alp disiplini, 5 resmi dala ayrılır. İniş, süper büyük slalom, slalom, büyük slalom ve kombine yarışı.
Parkurlar yarışmacıların keskin dönüş, dik iniş ve düzlük gerilimlerini test etmek için hazırlanmıştır. Slalom yarışları ise daha zorlu parkurlarda gerçekleşir. Yamaç ve pistlerde “geçit” adı verilen renkli bayraklar kullanılır. Erzurum'da sporcular iniş (downhill) dışında tüm alp disiplini branşlarında mücadele edecek.
Alp disiplini yarışmaları, 29, 30 ve 31 Ocak ile 1, 3, 4, 5 ve 6 Şubat tarihlerinde yapılacak.
Disiplinler:
------------
Erkekler ve Bayanlar: Süper Kombine Süper G, Süper Slalom, Süper G, Büyük Slalom ve Slalom.

-KAYAKLI KOŞU-

Klasik ve serbest stil olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik yarışlarda yarışmacılar, önceden yapılmış oluklar içinde ileri doğru sanki koşarmışcasına kayarlar. Serbest disiplinde ise yarışmacılar değişimli kayakların üstünde pateni anımsatan hareketler yaparlar. Parkurlar eşit oranda yokuş yukarı, yokuş aşağı ve engebeli zemine sahip olmalıdır.
Klasik stil kayakçıları, çapraz uzun adım, çift baton ve balıksırtı gibi birçok teknik kullanırlar. Serbest stil kayakçılar bu tekniklerin yanı sıra kayaklarının kenarlarına buz kayakçılarınkine benzer bir açı verirler.
Kayaklı koşu yarışmaları, 28, 29 ve 31 Ocak ile 2, 3 ve 5 Şubat tarihlerinde yapılacak.
Disiplinler:
------------
Erkekler: Bireysel 10 kilometre C, Sprint F, Pursuit (7,5 C 7,5 F), Bayrak (4x10 kilometre CCFF), Team Sprint, Mass Start 30 kilometre F
Bayanlar: Bireysel 5 kilometre C, Sprint F, Pursuit (5 C 5 F), Bayrak (3x5 kilometre CFF), Team Sprint, Mass Start 15 kilometre F.

-ARTİSTİK PATİNAJ-

Müzik eşliğinde yapılan, teknik ve estetiğin birarada olduğu spordur. Zorunlu hareketler ve serbest figürlerin kombinasyonundan oluşur. Bireysel patenciler, zorunlu hareketleri teknik ve estetikle birleştirerek, jüri önünde sergilerler. Doğru uygulandığında kombine atlayışlar, patenciye daha fazla puan getirebilir.
Patenciler, dönüş, sıçrayış, kaldırış, spiral kombinasyonlarının bulunduğu kısa ve serbest adı verilen 2 program hazırlarlar. Çiftlerin ve teklerin yarıştığı kısa programlar 2 dakika 50 saniyedir. Serbest stil programları erkeklerde ve çiftlerde 4,5 dakika, kadınlarda ise 4 dakikadır.
Artistik patinaj yarışmaları, 1, 2, 3, 4 ve 5 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Disiplinler:
------------
Bayanlar/Erkekler: Kısa program, serbest program.
Çiftler: Kısa program, serbest program.
Buz Dansı: Kısa dans, serbest dans.
Senkronize Buz Dansı: Kısa program, serbest stil.

Bunları da Beğenebilirsiniz