Büyük Efes, 121.5 milyon dolara Tahincioğlu’nun

Hürriyet Haber
27 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ekim 2005 - 21:29

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü mülkiyetinde İzmir’de bulunan Büyük Efes Oteli’nin kullanımda bulunan tüm taşınmazlarla birlikte özelleştirilmesine yönelik nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklif 121 milyon 500 bin dolar ile Tahincioğlu - Nida - M.V. Ortak Girişim Grubu’ndan (OGG) geldi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter’in komisyon başkanlığında gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmelerine sekiz firma katıldı. Elemeli yazılı turlarda sarısıyla; D Turizm İşletmeleri, Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi, Öztur Turizm İşletmeciliği, Akça Holding-Ude Turizm OGG elendi.

BOĞAZİÇİ KARARSIZLIĞI:

Ardından 118 milyon 200 bin dolar başlangıç ve 500 dolar artırım aralığı ile açık artırmaya geçildi. Sözlü turlarda da sırasıyla; Limak İnşaat, IC İçtaş İnşaat, Boğaziçi Holding çekildi. Boğaziçi çekildiğini açıkladıktan sonra, şirketin temsilcisi Londra ile bir görüşme yapmak istediklerini ve tekrar bir teklif vermek istediklerini söyledi. İhale Komisyonu bunu kabul etti. Boğaziçi temsilcisi beş dakikalık bir telefon görüşmesi yaptı, buna karşın yeni bir teklif vermeyeceklerini açıkladı. Bunun üzerine İhale Komisyonu, Tahincioğlu-Nida-MV OGG’den teklifi artırmasını istedi. Şirket de son teklifi 121 milyon 500 bin dolar olarak açıkladı. Böylece ihale teknik olarak sonuçlandı.

50 MİLYON DOLAR YATIRIM:

Tahincioğlu-Nida-MV OGG’nin temsilcisi Tahincioğlu Holding’in İcra Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, ihalenin ardından yaptığı açıklamada, 40-50 milyon dolar civarında yatırım yapmayı planladıkların kaydetti. Kent Gıda’nın sahibi Tahincioğlu, söz konusu otelin şu anda Swissotel’le bir sözleşmesinin de bulunduğunu hatırlattı. İhale Komisyonu Başkanı Osman İlter’in verdiği bilgiye göre, alıcı firma ödemeyi peşin ya da vadeli yapabilecek. Vade miktarı en fazla 24 ay olacak ve vade uzatımı hiçbir şekilde talep edilmeyecek. Vadeli seçenekte fiyatın yüzde 40’ı peşin ödenecek, kalan tutar için de vade farkı ödenecek.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı