Ege Haberleri

EGE

  Büyük duruşma nisan ayında

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  21 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 2012 - 20:32

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında 397 yıl hapis cezası istenen, 29’u tutuklu 130 sanığa yönelik Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil’in hazırladığı iddianamenin yankıları sürüyor.

  324 sayfalık iddianamenin çoğunu kapsayan sanıklar arasındaki görüşmelerin yer aldığı kayıtlarda ilginç diyaloglar ve ayrıntılar öne çıktı.

  Say’ın konuşması

  İddianameye göre, tutuklu Genel Sekreter Pervin Şenel Genç’in makamına gelen dönemin Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin, evraklarından dolayı yasal olarak ihalede elenmesi gereken Hakan Say’la ilgili, “Şimdi benim endişem hani seçim sırasında eğer bunlar karar alırsa basına verir mi? İlişkiler varsa basına verir, başkanı zor durumda, ondan sonra yani” dedi. Genç’in ise, “Çünkü ben biliyorum, Aziz Bey’in bunu otel odasında aralık ayı ben bunların ilişilerini bildiğim için başkanı da zor durumda bırakmak istemiyorum” karşılığını verdi. Keskin’in, “İşte öyle bir şey var diye belge verdi sonuçta bunu yapacaz, sahte belge ‘evet’ ticaretten 5 yıl ticaretten yasaklanır, beş yıl iş yapamaz ‘Ben iptal edelim’ diye düşünüyoruz ama o tarafı düşündüğümde hani başkanı zor durumda bırakır” dediği ileri sürüldü. İddianamede, bu konuşmalarla ilgili, “Hakan Say ile yasadışı ilişkilerinden dolayı endişe edip belge sahteciliği olan kültür-sanat hizmeti alım dosyası ile ilgili ihaleden yasaklama bildirimi yapmamaları” denilerek iki şüphelinin suç işledikleri ve Kocaoğlu’nun korumaya çalıştıkları yer aldı.

  Pideler seçim bürosuna

  İddianamede, seçim bürolarına pide dağıtımının belediye şirketinden yapıldığı iddiasına da değinilerek, “Bilirkişinin raporunda ayrıntılı şekilde açıklandığı üzere 2009 yılı mart ayında düzenlenmiş 87 adet sevk irsaliyesinde yer alan 8077 adet pidenin mahalli seçimler nedeniyle seçim bürolarına gönderildiği, bu şekilde belediyenin büyük hissedarı olduğu Grand Plaza şirketince satın alınan pidelerin şirketin kuruluş amacı dışında, kuruluş sözleşmesine aykırı olarak dağıtılmasını ve tüketilmesini sağlanmıştır” denildi. Şüphelilerin, pideleri kendi anlaşmalı oldukları bir şirkete yaptırdıkları, “cenazesi olan” vatandaşlara dağıtılmış gibi gösterdikleri de önüsürüldü.

  Yeğen de sanıkmış

  Kocaoğlu’nun yeğeni olan Çağrı Çavuşoğlu da iddianamede sanık olarak yer aldı. İddiaya göre, 2009 yılında yapılan seçimlerde Kocaoğlu’nun CHP seçim bürolarına gönderdiği öne sürülen sandviçleri, Çavuşoğlu’nun teslim alıp evrakları imzaladı. Bu konuya yönelik soruşturmada, “Belediyenin büyük hissedarı olduğu Grand Plaza şirketince satın alınan kumanyaların şirketin kuruluş amacı dışında, kuruluş sözleşmesine aykırı olarak  dağıtılmasını ve tüketilmesini sağlayan, alım faturalarında imzası bulunan ve bu hususun ortaya çıkmaması için sevk irsaliyeleri üzerinde tahrifat yaptıran Genel Müdür Muharrem Derbentoğlu ile bu konuda gerekli talimatları veren Erkan Tiryaki ve çalışanlar Yekta Saydam ile Çağrı Çavuşoğlu’nun işlediğini vurguladı” denildi.
  130 sanıklı davanın ilk duruşmasının İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde nisan ayının ilk haftasında yapılacağı öğrenildi.

  İzmir’i teslim almak için

  CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın tüm silahlarıyla İzmir’i kuşatmaya çalıştığını ileri sürdü, “Büyükşehir Belediyesi seçimlere kadar iş yapamaz hale getirilmek, adeta felç edilmek istenmektedir. Artık yöntem, kuralsız dövüştür veya kurallarını güçlünün koyduğu siyasi yarışmadır. Bu kuşatmaların, ne belediye çalışanlarını karalayacak, ne de dürüstlük timsali Aziz Kocaoğlu’nu yıpratacak ve yıldıracak etkisi olmayacaktır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı