« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Büyük bir ülkede bu sayı çok az "

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Eskrim Branş Sorumlusu Murat Uzar, “2011 yılındaki lisanslı eskrim sporcusu sayısı yaklaşık bin 500 civarında. Böyle büyük bir ülkede bu sayı çok az” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Uzar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ve Türkiye Eskrim Federasyonu işbirliğiyle KOÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda düzenlenen 2. Uluslararası Eskrim ve Bilim Sempozyumu'nda yaptığı sunumda, eskrimin 1896'dan itibaren bütün olimpiyatlarda temsil edilen 4 spordan biri olduğunu söyledi.

Eskrimi diğer sporlardan ayıran en önemli özelliğin fiziksel mekan ve giysi gereksinimi olduğunu vurgulayan Uzar, eskrim sporunun yapılmasında maddi ve manevi fedakarlıkların gösterilmesi gerektiğini anlattı.
Ailelerinin eskrim yapan çocukları için çeşitli fedakarlıklar göstermesi gerektiğini belirten Uzar, “Sporcuyla antrenör arasındaki ilişki çok güçlü olabilir. Ancak antrenör sadece eskrim söz konusu olduğunda son sözü söyleme hakkına sahip olmaktadır. Sıra ebeveynlere gelince son sözü her zaman anne baba söyler” dedi.

Ebeveynlerin eskrim yapmak isteyen çocuklarına her zaman destek vermesi gerektiğini ifade eden Uzar, ebeveynlerin de kendilerini eskrim konusunda eğitmeleri gerektiğini bildirdi.

Ailenin spor yapan çocuktan fazla şeyler beklemesinin, sporcuyu baskı altında tutacağını, bu nedenle de başarının yakalanamayacağını savunan Uzar, şöyle konuştu:
“Özellikle eskrimin başlangıçta bir eğlence aracı olarak algılanmasını sağlamalı, okul ve spor dengesini oluşturabilmek için hem kendimizi hem de çocuğumuzu planlamalıyız. Antrenör ile sürekli iletişim halinde olarak çocuğumuzun müsabakalarına katılarak onlara sürekli yanında olduğumuzu göstermeliyiz. Çocuğumuza 'lütfen, özür dilerim, teşekkür ederim' gibi kelimelerin bu sporun özü olduğunu ve bunları her durumda kullanmayı öğrenmeden silah kullanmasının hiçbir anlamı olmadığını öğretmeliyiz.”

Eskrim sporunun Türkiye'de fazla gelişmediğine dikkati çeken Uzar, “2011 yılındaki lisanslı eskrim sporcusu sayısı yaklaşık bin 500 civarında. Böyle büyük bir ülkede bu sayı çok az. Bunu arttırabilmenin yolu ailenin çocuklarına bu sporu anlatmasından geçmektedir. Bu sporun getirilerinden çocuklarımıza bahsedilmesi gerekir. Eskrim göründüğü ve bilindiği gibi pahalı bir spor değil. İnsana kattığı çok özel değerler var” şeklinde konuştu.
KOÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda iki gün sürecek sempozyumda, eskrim sporcuları, antrenörler ve İtalya'dan iki akademisyenin de katıldığı 11 uzman eskrim sporuyla ilgili çeşitli sunumlar gerçekleştirecek.
Sempozyum değerlendirme oturumuyla sona erecek.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz