« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Büyük Başkan Marta'yı buraya getir!

Hiç izlememiş olan varsa mutlaka bir yerlerden bulup seyretsin Marta’nın maçlarını. İzledikten sonra da “Marta’yı ne yapıp edip bizim takıma transfer etmeli” demeyin ama...

Kaan KOÇ
SON GÜNCELLEME

FIFA, pazartesi günü Zürih’te bütün ödülleri dağıttı. Daha önce bahsettiğim ve yılın en güzel golüne (yaratılış, önem, son vuruş ve estetik açıdan) verilen Puşkaş Ödülü, C. Ronaldo’ya gitti. Güzel bir goldü Ronaldo’nunki ama benim “ilk 3”üme girememişti. Bloglarda ve aday golleri izleyenlerde de böyle bir tahmine rastlamamıştım. Neden Ronaldo peki? Birazdan anlarız...
Diğer ödüllere geçmeden önce bu yıl üst üste 4. kez “Yılın Kadın Futbolcusu” ödülünü kazanan Marta’dan bahsetmek farz oldu. 1986 Brezilya doğumlu 10 numara, Helena Pacheco tarafından 14 yaşındayken keşfediliyor. Sonra Vasco da Gama, Santa Cruz, Umea ve son olarak da Los Angeles Sol formalarını giyiyor. Şimdilerde ise Santos’ta kiralık. Brezilya formasıyla ise 53 maçta 54 golü var.
16 ödülü var
Oynadığı kulüplere bakarsanız erkek futbolundan dolayı tanıdık gelmeyebilir bazıları. Ama mesela Umea, UEFA Kupası’nda final oynamış bir takım. Aynı sezon da ligde 106 gol atmışlar, 22’si Marta’nın. 2000 yılında başlayan futbol kariyerinde ise Marta’nın kulüpler, uluslararası ve bireysel bazda toplam 16 ödülü var. İsveç kanalının 2005’te hazırladığı belgeselin adı “Marta, Pele’nin Kuzeni” konulmuş ve işte o “Yeni Pele”, pazartesi günü de milyarların önünde mütevazı haliyle kaldırdı ödülünü.
Kulüp binasına yürümeyin!
Daha önce hiç izlememiş olan varsa mutlaka bir yerlerden bulup seyretsin Marta’nın maçlarını, hiç olmadı gollerini. İzledikten sonra da “Marta’yı ne yapıp edip bizim takıma transfer etmeli” deyip kulüp binasına yürümeye kalkmayın ama...
Bilekleri gibi kalbi de güzel olan Marta, aldığı ödülün kadın futbolunun gelişmesinde rol oynamasını umut ettiğini söyleyip ekliyor fifa.com’un yaptığı röportajda; “Bu ödülü 4. kez kazanmak, Brezilya Kadın Futbolu için de çok şey ifade ediyor.”

Ödülü Messi’ye kaptırınca suratı asıldı

“Yılın Erkek Futbolcusu” ödülüne Arjantinli yıldızın layık görüldüğü açıklanınca, Cristiano Ronaldo, pek falsolu bakışlarla kalakaldı yerinde.

RONALDO’ya verilen Puşkaş Ödülü’nde “şaibe, eyyamcılık” olabilir diye düşünerek “Neden ona verildi?” diye sormuştum. Bakın şaibelidir, eyyam yapılmıştır demiyorum. Olabilir diyorum. Ve sesleniyorum; eeeeyyyy FIFA! Eeyy Sepp Blatter yürekliysen bağlan!
Sebep; erkeklerde Yılın Futbolcusu ödülünü Messi aldı. Lionel Messi, kaldırdığı ödüllerden dolayı yakında bir dirsek sakatlığına yakalanır mı diye korkuyorum ama hepsi gibi bu ödülü de herkesten çok hak etti. Hem sempatikliği ve örnek kişiliğiyle hem de oynadığı futbolüstü oyunla.
Ve ödülün sahibi olarak Messi anons edildiğinde, motor yağı reklamlarının yeni yüzü Ronaldo, pek falsolu bakışlarla kalakaldı yerinde.
Ama -haddim olmayarak- Türk halkı adına bir dileğim var kendisinden. Kariyerindeki en büyük şanssızlık Lionel Messi olsun. Stres yapıp canını hiç sıkmasın, biraz ahretlik yapsın. Sonra da aldığı ödülün “plasebo” etkisine şükredip, Murat Menteş’in şu dizelerini yazsın formasının altına; “Allah’ım kaderimi sen yazdın sen bilirsin / kalbim oyuncak mı ne, ne kolay kırılıyor? / ‘deplasmandır bu dünya’ diyor albino şeyhim / plasebo yutturuyor bana depresif doktor.”

2009’UN EN İYİLERİ

FIFA’nın geleneksel olarak verdiği “Dünyada Yılın Futbolcusu” ödüllerine bu yıl bayanlarda Marta, erkeklerde Messi layık görüldü.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler